דיכאון טיפול עצמי- באמצעות נוירופידבק


אחד הטיפולים המומלצים בתחום של דיכאון טיפול עצמי הוא נוירופידבק אשר מסייע בהפחתת התסמינים השליליים של הסובלים מדיכאון. מדובר על טיפול לא פולשני, חדשני ומתקדם המשלב טכנולוגיה עם נתוני מחקרים בתחום מדעי המוח.


רבים מהסובלים מדיכאון חווים תופעות לוואי בעקבות נטילת תרופות, חלק מהם גם מדווחים על חוסר שיפור במצבם ופונים לקבלת מענה אחר שאולי ישיג את השיפור הרצוי.


רמת הדיכאון והתסמינים הם שונים אצל כל אחד, ולכן הטיפולים המסורתיים המוכרים לא תמיד מצליחים לסייע לכולם באותה מידה. בסופו של דבר רבים מהסובלים מדיכאון לא מצליחים לצאת ממנו ולהגיע למצב שהם מרוצים מהתפקוד שלהם.


מחקרים מצביעים על כך שאימון מוחי באמצעות טיפולי נוירופידבק משפרים את תפקוד האזורים במוח בהם זוהתה פעילות חריגה המשפיעה על הדיכאון.


דיכאון הנה מחלה אשר משפיעה על הסובל ממנה גם מבחינה רגשית וגם גופנית. זוהי הפרעה אשר באה לידי ביטוי בתסמינים שונים וביניהם: אובדן עניין והנאה, מצב רוח ירוד במשך שבועיים רצופים או יותר. רגשות אשם ללא סיבה. הפרעות שינה. דימוי עצמי נמוך. ירידה בתיאבון, בריכוז ובאנרגיה באופן כללי.


דיכאון עלול להיות קל וקצר או ארוך וחמור ואף עלול להיות מסכן חיים. זו יכולה להיות בעיה כרונית, אירוע חד פעמי, או אפיזודה חוזרת. הפרעת הדיכאון פוגעת בתפקוד היום יומי ובאיכות החיים של החולה ומשפחתו.


דיכאון טיפול עצמי באמצעות נוריופידבק מלמד את המטופל "לתקן" את האזורים במוחו המעורבים בסימפטומים של הדיכאון אשר יצאו מאיזון. אומנם לדיכאון יש סיבות שונות אולם גם למבנה המוח ולגנטיקה יש השפעה עליו.


במחקרים מבוססים שהתפרסמו עלו מסקנות חשובות ומרתקות בנוגע לבסיס הפיזיולוגי של המוח הקשור לדיכאון. הם מאפשר לנו להציץ אל המנגנונים המוחיים המפעילים את הדיכאון.


במחקרים אילו עלה כי כאשר אדם נמצא בדיכאון, הפעילות המוחית שלו אינה מתפקדת בצורה מיטבית. ניתן להצביע אל אזורים אילו בעזרת בדיקה לא פולשנית שממפנה את הפעילות המוחית.

דיכאון טיפול עצמי


סוגים של דיכאון


יש כמה סוגים של דיכאון: דיכאון מג'ורי (קליני) שבו חווה האדם דכדוך בעוצמה רבה ופגיעה רחבה ומשמעותית בתפקוד הכרוכים בסבל רב. סוג נוסף הוא דיסתימיה, דיכאון סמוי. הוא מתרחש בעצימות נמוכה. האדם סובל מחוסר הנאה, מצב רוח ירוד, תחושת אפרוריות והיעדר חשק זמן רב. בסוג הדיכאון הזה הסביבה לא תמיד מבחינה בבעיה.


דיכאון נוסף הוא דיכאון פסיכוטי והוא בעצימות גבוהה. הסובל ממנו מפתח מחשבות בלתי הגיוניות, עד כדי ניתוק מהמציאות. זהו מצב מסוכן המחייב טיפול מידי.


כמו כן יש נשים החוות דיכאון בזמן הריון או לאחר לידה. זוהי תופעה משמעותית אשר אם לא מזהים אותה ולא מעניקים טיפול בזמן, היא עלולה להידרדר.


התסמינים הנם תחושה של דיכאון (למרות שיולדת אמורה להיות שמחה). קושי להתחבר אל התינוק ולטפל בו. מחשבות על מוות. הפרעות שינה וירידה בתיאבון. זהו מצב הדורש טיפול מידי.

דיכאון טיפול עצמי


מהו טיפול נוירופידבק ?


דיכאון טיפול עצמי באמצעות נוירופידבק הוא טיפול בו מחברים אל המטופל הסובל מדיכאון גלאים (אלקטרודות) לקרקפת הראש (בצורה חיצונית ולא חודרנית) אשר מצליחים לקלוט את הפעילות המוחית.


לטיפול זה מתבצעת קודם לכן בדיקה. הבדיקה ממפה את הפעילות המוחית, סורקת את גלי המוח ומזהה אזורים עם תת או יתר פעילות הזקוקים לאימון. זהו אינו טיפול תרופתי. לאחר קבלת מסקנות הבדיקה, מותאם אישית פרוטוקול טיפול לכל אחד לפי פלט מכשיר ה-EEG אשר בוחן את הפעילות המוחית בטרם הטיפול ונעשה באווירה נעימה ונינוחה.


במהלך הטיפול עצמו, המטופל צופה בסרט או משחק, ומגיב באופן פסיבי לגמרי למה שהוא רואה. התגובות של מוחו למתרחש על המסך משודרות למסך בקרה עליו עוקב טכנאי נוירופידבק. המטופל לומד לשלוט בפעילות המוח שלו וזה דבר מדהים. בלי לבצע כל מאמץ או פעולה אקטיבית ממשית, רק בעזרת תגובת מוחו הוא לומד כיצד להניע את מוחו בצורה אופטימלית.


כאשר הוא מצליח בכך הוא מקבל משוב – פידבק חיובי, וכך הוא לומד להשיג עוד ועוד פידבקים חיוביים, שמאותתים לו כי הוא בדרך הנכונה.


לדוגמא: תוך כדי טיפול המסך שבו המטופל צופה נעשה מטושטש והמטופל בעצמו מצליח להחזיר אותו לחדות הרצויה.


הניטור בזמן אמת גורם לקבלת המשוב (הפידבק) כאשר יש כמובן משוב חיובי ומשוב שלילי בהתאם לתגובות.


דיכאון טיפול עצמי נוירופידבק הוכח מדעית ומחקרית יעיל למצבי דיכאון שונים. טיפול זה מצליח להקל מאוד על החיים, להפחית סימפטומים מסבי סבל ולהוציא אנשים מהדיכאון. דיכאון טיפול עצמי נוירופידבק הוא התשובה לכל אותם אנשים הסובלים מהדיכאון ורוצים להחזיר לעצמם את שמחת החיים והאנרגיה. זה לא משנה אם אותם אנשים מקבלים טיפולים נוספים, מה שמשנה הוא האם הם מרוצים מהמצב, ואם לא, התשובה עבורם תהיה טיפול נוירופידבק.

טואול - בניית אתרים