חרדה חברתית טיפול בשיטת הנוירופידבק


חרדה חברתית מתאפיינת בפחד לא רציונלי בכל הקשור לאינטראקציות חברתיות. הפרעת חרדה זו יכולה להיות כתוצאה מציפייה מוקדמת לדחייה ו/או כתוצאה ממקרים שחווינו אשר פגעו בדימוי העצמי שלנו. אנו למדים כי חרדה חברתית מתבססת בעיקרה על פחד משיפוטיות ועיסוק בלתי נגמר במה אנשים אחרים חושבים עלינו. אנו מאמינים שיש לכם לא מעט שאלות אודות חרדה חברתית טיפול מוקדם והטיפולים האפשריים בנושא.

חרדה חברתית טיפול


יורדים לעובי הקורה: מה היא חרדה חברתית?


יצא לכם לשמוע את הביטוי "חרדה חברתית" לא מעט בשנים האחרונות אך יחד עם זאת אתם לא בטוחים מה זה בדיוק אומר והאם גם אתם סובלים מחרדה זו כמו שחשבתם. כאשר אנחנו מדברים על חרדה חברתית אנו מדברים על חרדה המתבטאת בפחד לא רציונלי ואף לעיתים גם מוקצן בכל הקשור לביקורת מן הסביבה, דחייה ו/או השפלה הנעשית בסיטואציות חברתיות.


לרוב, אנשים אשר סובלים מחרדה חברתית ימצאו את עצמם נמנעים מכל סיטואציה חברתית פשוטה, אותם אנשים יהיו בעלי פחד במה וירגישו חרדה ולחץ כללי בגוף המלווה במגוון רחב של סימפטומים גופניים נוספים, לרבות – בחילה, כאבי בטן וכאבי ראש.


חרדה חברתית נחשבת לאחת מן התופעות הנפוצות ביותר ויכולה להתפרץ בכל גיל – החל מגילאי הילדות דרך גיל ההתבגרות וגם בגילאים המאוחרים יותר. אנו רואים מגוון רחב של מקרים אשר יכולים להפעיל את החרדה החברתית, אלו לפעמים יכולים להיות פעולות רגילות למדי – יציאה לדייט, שיחה עם המוכר במכולת, מפגש עם אנשים זרים ולפעמים גם בספסל הלימודים כאשר אנחנו נמנע ככל האפשר מלהביע את דעתנו ו/או להתבטא באיזושהי צורה במהלך השיעור.


מה הם התסמינים של חרדה חברתית?


כאשר אנחנו מדברים על חרדה חברתית אנו מדברים על חרדה אשר פוגעת בצורה ישירה באיכות החיים שלנו וביכולת שלנו להסתכל על הדברים בצורה ניטרלית ואובייקטיבית. כאשר אנחנו מדברים על חרדות חברתיות אנו רואים מגוון רחב של תסמינים. לרבות – דריכות, לחץ ומתח. ברוב המקרים כאשר אנחנו מדברים על חרדה חברתית אנו מדברים על מקרים בהם:


  • חשיפה לסיטואציה חברתית ספציפית ו/או כללית מעוררת חרדה אשר לעיתים יכולה להתבטא כהתקף חרדה של ממש
  • האדם מודע לכך שהפחד אותו הוא חווה הינו מוגזם ולא רציונלי אך יחד עם זאת לא מצליח לנטרל את המחשבות
  • מרגישים תחת זכוכית מגדלת כאשר הם מדברים, אוכלים או שותים בנוכחותם של אנשים אחרים
  • פחד במה

ישנם מקרים רבים בהם אנו נדרשים לתפקד בפומבי אך לא מצליחים כתוצאה מחרדה חברתית, אלו יכולים להיות מקרים כמו: השתתפות במהלך השיעור, ליזום שיחה, להיכנס בתוך שיחה, סמול-טוקים, להיכנס באיחור אל מפגש קבוצתי, להשתתף בפעילויות ספורטיביות ולעיתים גם תחושת השיפוטיות של אנשים כאשר אתם פשוט עומדים במקום ציבורי.


"האם ניתן לטפל בחרדות חברתיות ללא טיפול פולשני וכימי?"כיום אנו רואים מגוון רחב של שיטות בהן תוכלו לטפל בחרדה חברתית. חלק מהן מתבססות על טיפול תרופתי אשר לחלק מהאנשים מסייע במידה כזו או אחרת, אך לא לכולם ולא תמיד באופן מלא, אך מדובר בפלסטר ולא בטיפול אשר נותן מענה מן השורש לבעיה. 


אנשים רבים תוהים האם ניתן לטפל בחרדה חברתית ללא טיפול תרופתי או ביקור קבוע אצל פסיכולוג, ומאמנים שונים חזור והלוך – התשובה היא חד משמעית כן.


הלכה למעשה כיום ניתן למצוא מגוון רחב של שיטות בהן תוכלו לטפל ממקום אמיתי בחרדה החברתית תוך כדי שאתם משנים את דפוסי ההתנהגות השלכם ומטפלים בבעיה מן השורש במקום להקהות אותה זמנית – שיטת הנוירופידבק היא אחת השיטות המוערכות והמובילות ביותר לשם טיפול בחרדה חברתית.


חרדה חברתית טיפול – נוירופידבק


אנו למדים כי חרדה חברתית יכולה להפוך מהר מאוד לחרדה משתקת אשר יכולה להוביל לפגיעה ישירה באיכות החיים, בתפקוד ולמצוקה נפשית שאין כדוגמתה לסובלים מחרדה זו. כיום ניתן למצוא מגוון רחב של שיטות לשם טיפול בחרדה חברתית כאשר השיטה השולטת בנישה כיום הינה שיטת הנוירופידבק.


נוירופידבק הינה שיטת טיפול בטכנולוגיה אשר נחשבת לשיטה לא פולשנית וללא שימוש בחומרים כימיים ותרופתיים ונחשבת לאחת השיטות המובילות כיום. באמצעות שיטה זו ניתן לשנות התנהגויות על ידי מתן משוב (פידבק) על הפעילות החשמלית של המוח. שיטה זו נמצאה כשיטה יעילה ומוכחת מדעית ומחקרית במגוון רחב של מצבים בריאותיים בהם ניתן למצוא גם חרדה חברתית והתקפי חרדה.


במהלך הטיפול פעילות המוח מנוטרת בזמן אמת ומתקבל פידבק חיובי כאשר אנחנו נפעל בצורה הנכונה ומשוב שלילי על פעילות שאינה רצויה. באמצעות שיטה זו ניתן לאמן את המוח, לשנות את צורת החשיבה, לשנות התנהגויות, לשפר את תפקודי המוח ולהחזיר אותם לאיזון, ובכך להקל בצורה משמעותית על תסמיני ההפרעה והחרדה.


אלפא בריין – המרכז לשיפור תפקודי המוח


אלפא בריין סנטר הינו מרכז לאימון מוחי הנותן מענה למגוון רחב של קשיים איתם אנשים מתמודדים אשר מקורן בפעילות בלתי סדירה של המוח. ביניהם אנו יכולים לראות – מקרים של דיכאון, חרדה חברתית, פוסט טראומה, הפרעות קשב וריכוז ועוד.


הטיפולים במרכז אינם תרופתיים, פולשניים ונטולי תופעות לוואי וכאב, כמו כן השפעתם הוכחה מדעית ומחקרית.


מנהלת המרכז ד"ר אירנה נתנאל Ph.D הינה פסיכותרפיסטית בעלת תואר שני בפסיכותרפיה CBT ובחינוך, אירנה גם בעלת הכשרה והסמכה לטיפול בנוירופידבק מטעם האגודה הישראלית לביופידבק (IAPB) ובעלת ניסיון רב שנים בטיפול באמצעות אימון מוחי.


סובלים מחרדה חברתית? באלפא בריין סנטר אתם יכולים להשאיר את החרדה מאחור ולצאת לדרך חיים חדשה.


טואול - בניית אתרים