ספק של משרד הבטחון מס' 0011027986

ספק של משרד הבטחון מס' 0011027986

טיפול בהפרעות קשב וריכוז ילדים

ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז עלולים להתקשות מאוד במהלך חייהם ללא טיפול הולם. קיימים כמה סוגי טיפולים, דוגמת כאלה תרופתיים או התנהגותיים שיכולים לעזור במידה מסוימת, אך הם לא חפים מחסרונות ולכן נעשים כל העת מאמצים למציאת פתרונות נוספים. טיפול בהפרעות קשב וריכוז ילדים מאוד חדשני ומתקדם הוא באמצעות נוירופידבק וחשוב מאוד שתכירו אותו. הנה כל מה שעליכם לדעת לגביו.

טיפול בהפרעות קשב וריכוז ילדים


הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים – קצת רקע מקדים

מחקרים מראים כי בין 7 ל-10 אחוזים מאוכלוסיית הילדים מתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז. הפרעות אלו באות לידי ביטוי בחוסר יכולת לבצע לאורך זמן משימות הדורשות ריכוז או התמדה וכמו כן, בהיפראקטיביות שמתבטאת בחוסר יכולת "לשבת במקום" אחד. דעתם של ילדים אלו מוסחת בקלות, הם יכולים לעבור מעיסוק אחד לאחר במהירות וחלקם אף יכולים לסבול מהתקפים של זעם. ההשלכות יכולות להיות מאוד קשות עבורם – חוסר יכולת להשתלב במסגרות השונות לאורך החיים (גן, בית ספר, אוניברסיטה, צבא), בעיות חברתיות ועוד.


אילו טיפולים היו קיימים עד היום עבור הפרעות קשב וריכוז?

הורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז מוכנים לעשות את הכל על מנת לנסות לפתור את הבעיה, ואם אפשר, כמה שיותר מהר. אחת האפשרויות היא טיפול תרופתי באמצעות ריטלין ותרופות אחרות. התרופות הללו מווסתות מסלולים של מוליכים עצביים במוח ובכך מסייעות לילד "להירגע". הבעיה היא תופעות הלוואי של התרופות לצד העובדה כי הן אינן פותרות את הקשיים, שכן הפסקה שלהן תחזיר את המצב לקדמותו, כך שאין מדובר בפתרון משביע רצון.


מי שרוצה להימנע ממתן תרופות לילדו, או לכל הפחות לשלב ביחד איתן טיפול נוסף שישפר את המצב יכול לשלב טיפולים נוספים, כגון כאלו התנהגותיים ורגשיים. טיפול בהפרעות קשב וריכוז ילדים התנהגותי ורגשי הוא מצוין אך אינו מתאים לכל ילד, מה גם שהזמן עד לשיפור הקליני הינו ארוך וממושך ביותר.


טיפול בהפרעות קשב וריכוז ילדים באמצעות נוירופידבק

כאמור, החסרונות של הטיפולים הקיימים האיצו את הצורך בפתרון נוסף ובסופו של דבר הוא נמצא. אף הוא, כמו הטיפול התרופתי, נועד להתערב במסלולים עצביים שונים במוח על מנת לתקן חוסר איזון מסוים שגורם לביטוי הקליני, אך בצורה הרבה יותר יעילה וידידותית שמשיגה תוצאות לאורך זמן. והכי חשוב – הוא אינו תרופתי, לא פולשני וללא תופעות לוואי. השיטה המדוברת ופורצת דרך זו קרויה נוירופידבק, כאשר בבסיסה הרעיון שניתן למעשה לאמן את המוח באופן שאינו מודע על מנת שהאזורים שאינם פועלים בצורה אופטימלית ישתפרו.


אז איך מאמנים את המוח? התהליך כולל ניטור של גלי המוח של הילד בזמן צפייה במסך (טלוויזיה או מחשב), כאשר בזמן הזה המערכת מזהה את דפוסי הפעילות שאינם אופטימליים וככל הנראה גורמים לביטוי הקליני של הפרעת הקשב והריכוז. האימון עצמו מגיע בדמות חיזוקים שונים שאליהם נחשף הילד במהלך המשחק או הצפייה בטלוויזיה (חיזוקים ויזואליים או קוליים) כאשר דפוס הופעת החיזוקים, התזמון והקצב נקבע על ידי הצוות המפעיל ובהתאם לתגובות המוחיות הנקלטות במוניטור. באופן זה המוח למעשה עובר אימון תוך התמקדות באזורים שאינם עובדים בצורה האופטימלית ועד להגעה למצב הרצוי.


פרוטוקול האימון מותאם אישית לכל ילד. זה הזמן לספר לכם שקיימים יותר מעשרה דפוסים מוחיים בהם הפרעת קשב וריכוז באה לידי ביטוי במוח. כעת אתם מבינים עד כמה חשוב להתאים את הטיפול לפעילות מוחו של הילד?


ניטור הפעילות המוחית של הילד? – זה לא מסוכן?

אל חשש, טיפול בהפרעות קשב וריכוז ילדים באמצעות נוירופידבק הוא אינו מסוכן או מכאיב ולמעשה כלל אינו פולשני. המעקב אחר הפעילות החשמלית במוח של הילד מתבצעת דרך מכשיר הקרוי QEEG, מעין כובע שהילד חובש והמוניטורים בתוכו כבר יעשו את העבודה של פיענוח האותות, ללא כאב או תחושת אי נוחות כלל. המכשיר הזה הינו בעל תקן FDA ומשתמשים בו כבר במספר בתי חולים בארץ ובעולם. למעשה השיטה מתאימה לא רק בתור טיפול להפרעות קשב וריכוז אלא גם במקרים של לקויות למידה, אוטיזם ועוד. רוב ההורים מספרים שהילדים נהנים מהטיפול שהינו אינטראקטיבי ומתבצע מול מסך עם משחק או סרט לבחירתו של הילד. כך שמדובר עבורם בשעת "תרפיה וחוויה".


למה דווקא אלפא בריין סנטר?

מכון אלפא בריין הוקם לפני שנים רבות ומתמחה בטיפולי נוירופידבק מתקדמים עבור מגוון רחב של מצבים, דוגמת דיכאון, חרדה, הפרעות קשב וריכוז ועוד. תיהנו אצלנו מציוד חדיש ומתקדם, טכנולוגיה שהיא המילה האחרונה בתחום הנוירופידבק, מסביבת טיפולים נוחה ומזמינה ומצוות מקצועי שידע להתאים לילד שלכם טיפול בהתאמה אישית. מלבד הגעה לקליניקות שלנו קיימת גם האפשרות לבצע את הטיפולים אצלכם בבית עם כל הציוד הנדרש ובפיקוח מרחוק. צרו איתנו קשר ותקבלו את כל הפרטים.

logo בניית אתרים