ספק של משרד הבטחון מס' 0011027986

ספק של משרד הבטחון מס' 0011027986

טיפול בחרדה חברתית למבוגרים

חרדה חברתית (Social Phobia) נחשבת לאחת מן החרדות השכיחות ביותר בעולם המודרני בו אנו חיים, מחרדה זו סובלים ילדים ומבוגרים כאחד. חרדה חברתית משפיעה בצורה ישירה על איכות חייו של האדם הבוגר, גורמת לו להימנע מסיטואציות חברתיות ולהביא את עצמו לידי ביטוי בשגרת היום-יום. אנחנו למדים כי אנשים הסובלים מחרדה חברתית ימנעו מלהביע את עצמם בציבור (חברותיים ככל שיהיו בסביבה הנוחה שלהם). אנשים רבים הסובלים מחרדה חברתית תוהים האם יש דרך לטפל בחרדה זו. ספוילר: לחלוטין כן.

עושים מעט סדר – מה היא חרדה חברתית?

לפני שאנחנו נדבר על טיפול בחרדה חברתית למבוגרים מוטב שנבין מה היא חרדה חברתית. אנו מניחים שיצא לכם לשמוע את הביטוי "חרדה חברתית" לא פעם ולא פעמיים, יחד עם זאת אתם לא בטוחים אם מה שאתם חווים היא חרדה חברתית או שלא. ברוב המקרים אנשים הסובלים מחרדה חברתית אינם יודעים זאת, יחד עם זאת כאשר אנחנו מדברים על מקרים של חרדה חברתית אנו רואים מגוון רחב של תסמינים ומקרים.

לרוב אנו למדים כי אנשים הסובלים מחרדה חברתית ינסו בכל אפשרות להימנע מסיטואציה חברתית ככל שתהיה, גם אם מדובר בסיטואציה חברתית הנראית לסביבה שלנו כסיטואציה רגילה למדי. ברוב המקרים אנשים אלו יסבלו גם מפחד במה והחרדה החברתית תשפיע עליהם גם במובן הפיזיולוגי – חרדה, לחץ, זיעה, כאבי גוף, כאבי שרירים, בחילה, כאבי ראש ועוד.

"האם חרדה חברתית למבוגרים הינה שונה מחרדה חברתית אצל צעירים?"

ניכר כי חרדה חברתית נחשבת לאחת מן ההפרעות השכיחות ביותר בעולם המערבי, אנו למדים כי הפרעה זו יכולה להתפרץ בכל גיל – מגילאים צעירים, גיל ההתבגרות ולעיתים תוקפת אותנו גם בגילאים מאוחרים יותר. אנו למדים כי הסימפטומים של חרדה חברתית, הלחץ ו"הנטל" שיושב על הכתפיים הוא זהה אצל כולם.

יחד עם זאת מבוגרים מוצאים את עצמם לא פעם אינם מצליחים לתפקד בסיטואציות חשובות – בעבודה, בקריירה, בחיי הזוגיות ודייטינג ולעיתים גם במפגש זר עם אנשים בספסל הלימודים. אין מן הנמנע כי חרדה חברתית למבוגרים משפיעה רבות על כל אינטראקציה בחיי היום-יום ופוגעת באורח החיים שלנו.

האם ניתן לטפל בחרדה חברתית ללא טיפול פולשני?

אם אתם סובלים מחרדה חברתית ו/או אחד מן הקרובים שלכם אין מן הנמנע שתעשו הכל על מנת לגרום לחרדה זו ללכת ממכם כדי שתוכלו להמשיך הלאה בחייכם ולהתפתח. יש לא מעט דרכים לטפל בחרדה חברתית. הטיפול התרופתי הוא אחד הטיפולים הנפוצים, אך לא בטוח שטיפול זה יעיל עבור כולם, למעשה, מלבד תופעות לוואי שהוא יכול להביא איתו, השפעתו אינה אחידה ומיטבית עבור כל אחד. אנשים רבים הסובלים מחרדה חברתית תוהים האם יש דרך לטפל בחרדה ללא טיפול פולשני – התשובה היא חד משמעית כן.

כיום אחת מן השיטות המובילות ביותר לטיפול בחרדה חברתית לא בצורה פולשנית לצד טיפול מהשורש היא שיטת הנוירופידבק – אימון מוחי.

למעשה, טיפול זה מבוסס על הקשר הישיר שבין הפעילות המוחית של האדם, לבין הפרעת החרדה שהוא סובל ממנה, אצל אנשים עם חרדה חברתית ניתן לזהות פעילות מוחית חריגה שאינה מאוזנת. אז מה עושה טיפול נוירופידבק? מאמן את המוח ומחזיר אותו לפעילות מאוזנת. הדרך הטובה ביותר לטפל בחרדה חברתית תהיה דרך "תיקון" של פעילות המוח באמצעות אימון מוחי המותאם אישית עבורכם.

טיפול בחרדה חברתית למבוגרים – נוירופידבק

חרדה חברתית יכולה להיות משתקת ולמנוע ממכם להתקדם במגוון רחב של מישורים בחייכם, כיום אחת השיטות המובילות לטיפול בחרדה חברתית למבוגרים היא שיטת הנוירופידבק. מדובר בשיטת בת עשרות שנים, שכיום מתקדמת ומשתכללת, הנחשבת לאחת מן השיטות המובילות והמוערכות כיום בטיפול בחרדות שונות. באמצעות שיטה זו ניתן להתחקות אחרי פעולות המוח ולשנות התנהגות לא רצוניות על ידי מתן משוב (פידבק) על הפעילות החשמלית של המוח.

במהלך הטיפול פעילות המוח מנוטרת בזמן אמת ומתקבל פידבק חיובי כאשר אנחנו נפעל בצורה חיובית, לעומת אי קבלת פידבק כאשר גלי המוח אינם מתקדמים למצב הרצוי – כך ניתן לאמן את המוח וללמד אותו, לשפר את הפעילות שלו ולהקל בצורה משמעותית על התסמינים של החרדה. השיטה אינה שיטה פולשנית והוכחה כאפקטיבית בטיפול בחרדות ובמגוון רחב של נושאים אחרים.

איפה ניתן לקבל טיפול נוירופידבק לחרדה חברתית?

אלפא בריין סנטר הינו מרכז לאימון מוחי הנחשב לאחד מן המרכזים המובילים ביותר בתחום בישראל. המרכז נותן מענה למגוון רחב של קשיים  אשר מקורם בפעילויות בלתי סדירות של המוח, לרבות: דיכאון, חרדות, הפרעות קשב וריכוז ועוד.

הטיפולים במכון אינם תרופתיים ופולשניים וההשפעה שלהם הוכחה בצורה מדעית ומחקרית.

ראו גם: טיפול בחרדה חברתית אצל מתבגרים

logo בניית אתרים