ספק של משרד הבטחון מס' 0011027986

ספק של משרד הבטחון מס' 0011027986

טיפול בחרדות אצל ילדים

חרדות, פוביות ופחדים הם חלק מהחיים שלנו. כולנו, ולא רק ילדים, חווים לפעמים חרדות ופחדים. חשוב שנבין שחרדות הן תגובה טבעית לסכנה אפשרית והן עוזרות לנו בעת סכנה אמיתית להגיב ולשרוד.

אבל מה קורה כשמופיע פחד וחרדה כשאין סכנה ממשית? סתם ככה באמצע היום? לפני ראיון עבודה, הרצאה, פגישה עם לקוח. הגוף שלנו מגיב בעוצמה אפילו שמדובר "באזעקת שווא" ואין באמת סכנה לשלומנו. חשוב שנדע לזהות את החרדה ולטפל בה.

אצל ילדים המצב מורכב עוד יותר, גם בגלל הוויסות הרגשי שעדיין מתפתח, וגם בגלל שיש לילדים דמיון עשיר ומפותח. הם רואים פיל ענק על הקיר, אפילו שהכי קרוב אליהם הוא נמצא בספארי. הם בטוחים שמישהו מתחבא מאחורי הדלת, וזה רק תיק הגן שלהם שתלוי שם.

זה לא משנה ממה הילדים פוחדים, או עד כמה הפחד הוא לדעתנו הגיוני, קודם כל אנחנו חייבים לכבד אותם, להבין אותם, ולתת להם את התחושה שאנחנו אתם. ואחרי כל זה, יש לנו אחריות לאבחן את החרדה ולעזור להם להשתחרר ממנה. 

ניתן לזהות אצל ילדים בגילאים שונים פחדים שונים. חרדת נטישה, חרדת מבחנים, חרדה חברתית, חרדה מזרים, חרדת פרידה. ניתן גם לראות ילדים עם חרדה מפני רופאים או חרדה מפני מוות.

כשהחרדה הופכת לעניין מטריד ופוגעת בתפקוד הרגשי והיום יומי של הילד, חשוב מאוד לטפל בה, לא לחכות שהיא תחלוף מעצמה. טיפול מקצועי בזמן יכול למנוע את קיבעון החרדה ואת ההידרדרות הרגשית והתפקודית. 

טיפול בחרדות אצל ילדים יש לא מעט. אבל כדאי להכיר טיפול יעיל מאוד, טבעי לחלוטין, ללא תרופות ותופעות לוואי, שמסייע לילדים להתגבר על החרדה ולהשאיר אותה מאחור – טיפול באמצעות נוירופידבק, אימון מוחי.

זה לא סוד שהחרדות נובעות, לא פעם, מפעילות מוחית לא מיטבית. כיום, הודות להתפתחות המדע והמחקר, ניתן לשקף את הפעילות המוחית של הילד בעזרת בדיקה לא פולשנית, לאתר מוקדים שבהם הפעילות אינה סדירה, ולטפל בהם בעזרת אימון מוחי, חוויתי ומהנה, שמותאם במדויק לכל ילד. פשוט, לתקן את המוח.

איך זה בדיוק עובד?

הטיפול מתבסס על עיקרון ההתניה האופרנטית. המוח שלנו הוא גמיש וניתן 'ללמד אותו לתקן את עצמו' באמצעות התניות. מאחר שאזורים שונים במוח אחראים על פעולות ומיומנויות שונות, אפשר לאמן אזורים ספציפיים במוח ולשפר את התפקוד שלהם באופן ממוקד. חשוב לציין שהטיפול אינו פולשני, אינו כרוך בכאב או מאמץ, וכמו שאמרנו, הוא אפילו מהנה.

יתרון גדול נוסף של הטיפול שהוא משפיע לאורך זמן. ברגע שנוצרה למידה  המוח זוכר אותה. התהליך דומה ל'לימוד רכיבה על אופנים', ברגע שהמוח לומד לשלוט במיומנות הזו הוא אינו שוכח אותה. את הנקודה הזו חשוב לזכור ולהדגיש - אימון מוחי מתמודד ופותר את הבעיה מהשורש.

טיפול בחרדות אצל ילדים באמצעות נוירופידבק הוא חדשני אך אינו חדש, משתמשים בנוירופידבק כטיפול יעיל בשורה של הפרעות כבר שנים, במוסדות בריאות בארץ ובעולם. תתפלאו לשמוע שגם רופאים ממליצים על טיפול בנוירופידבק לחרדות, אחרי הכל, התוצאות מדברות בעד עצמן. ילדים עם חרדות שטופלו בנוירופידבק הציגו שיפור מהותי בסימפטומים, הפחיתו חרדה, ואף החלימו ממנה לגמרי.

טיפול בחרדות אצל ילדים באמצעות נוירופידבק יכול לבוא כטיפול בפני עצמו, וגם כטיפול משלים לטיפולים נוספים, כמו טיפול תרופתי למשל. אם ניסיתם טיפולים שונים, שלא נתנו לילד שלכם מענה מלא, הדבר הטוב ביותר שתוכלו לתת לו זה אימון מוחי. מה שחשוב בסופו של דבר זה לעזור לילד. חרדות יכולות להסב לילדים סבל גדול ולפגוע בהתפתחות האישית שלהם.


מאת: ד"ר נתנאל (Ph.D) מנהלת המרכז לשיפור תפקודי המוח אלפא בריין סנטר


logo בניית אתרים