טיפול בילדים עם הפרעות קשב וריכוז

בשנים האחרונות אנו רואים עליה במודעות בקרב אנשי הוראה והורים רבים המבינים את המשמעות והתוצאות של חוסר ריכוז והפרעות קשב שונות במהלך היום. הלכה למעשה הפכו הפרעות אלו לאחת מן ההפרעות השכיחות ביותר בעולם המודרני כאשר למעלה מ – 15% מבני הנוער בעולם סובלים מהפרעה זו לצד 20% מהאוכלוסייה המבוגרת. אין ספק שהפרעה זו פוגעת בצורה ממשית באיכות החיים, במיוחד בגיל הצעיר שבו יש לה השלכות קשות על היכולת לצבור ידע, לרכוש השכלה, השלכות שיכולות ללוות את הילדים גם בבגרות ואפילו לכל חייהם.


אנו מאמינים שיש לכם לא מעט שאלות בכל הקשור לתחום של טיפול בילדים עם הפרעות קשב וריכוז – בדיוק לשם כך אנשי המקצוע של אלפא בריין סנטר פה לעשות לכם סדר.נכנסים לעובי הקורה: הפרעות קשב וריכוז

אם יצא לכם להגיע למסדרונות בית הספר לאחרונה סביר להניח ששמעתם לא פעם את המילה ״הפרעות קשב וריכוז״ מפי התלמידים ו/או המורים. אין ספק שביטוי זה הפך עד מהרה לביטוי שגור בספסל הלימודים. יחד עם זאת מה אתם באמת יודעים על הפרעות אלו?


כאשר אנחנו מדברים על הפרעות קשב וריכוז אנחנו מדברים על הפרעה מולדת אשר מתאפיינת במגוון רחב של היבטים, ביניהם אנו רואים: אימפולסיביות, תנועתיות רבה (מה שלא מעט מאיתנו מכירים בתור "קוצים בתחת"), חוסר בדחיית סיפוקים, חוסר מנוחה במערכות הגוף, מחשבות שלא נגמרות, חוסר יכולת להקשיב ו/או להתרכז לזמן ממושך, חוסר יכולת לחלק קשב, קפיצה מדבר לדבר, פטפטנות שלא פוסקת ובקרב ילדים ״יריית תשובות״.


אנשים רבים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז מעידים שמדובר בהפרעה אשר פוגעת בלא מעט אספקטים בחיים שלהם, חשוב מאוד לתת מענה נכון כבר בשלב הילדות. ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז הלכה למעשה נמצאים בכל מקום בסביבה מאחר והם לא יכולים לאבד ולהחמיץ אף לא פריט אחד, אך כאשר קיים הצורך להתמקד בנושא אחד הרי שהמלאכה הופכת להיות קשה הרבה יותר.


טיפול בהפרעות קשב וריכוז: מה האפשרויות?

ניכר כי קיימים מגוון רחב של טיפולים אפשריים להפרעות קשב וריכוז, אנו נרצה בפעם הזו לחלק את האפשרויות לשלוש קבוצות שונות.


  • טיפול תרופתי (הטיפול השכיח ביותר) – טיפול תרופתי הוא הטיפול השכיח ביותר. אנו רואים לא מעט סוגי תרופות, לרבות ריטלין, אטנט ואחרים, הפועלים על מגוון רחב של מנגנוני המוח ועוזרים לשמור על קשב וריכוז לאורך זמן מסוים. תרופות אלו נחשבות לתרופות יעילות (כל עוד התרופה פעילה) אך יחד עם זאת ישנם מטופלים אשר אינם מגיבים לטיפול ו/או מפתחים תופעות לוואי כמו בכל טיפול תרופתי אחר. יתירה מכך, טיפולים תרופתיים משפיעים בתוך טווח זמן מסוים, לאחריו ההשפעה פגה, כך שנוצר מעגל של תלות.
  • טיפולים אלטרנטיביים – בשנים האחרונות אנו רואים עליה משמעותית בכל הקשור לטיפולים אלטרנטיביים סביב הפרעות קשב וריכוז לילדים. אנו למדים כי חלק מהטיפולים האלו אינם מבוססי מחקר ואינם מוכרים בעולם הרפואי. יחד עם זאת ישנם אנשים הסבורים כי אלו עוזרים להם להפחית ולמתן במידה מסוימת את הפרעות הקשב שלהם.
  • נוירופידבק – טיפול קונבנציולי מתקדם בשיטה טכנולוגית פורצת דרך. אחת מן השיטות המודרניות והמובילות ביותר כיום לטיפול בקשב וריכוז ללא תרופות הוא טיפול נוירופידבק. הטיפול איננו תרופתי ואיננו פולשני, הוא מבוסס על עקרונות של מדעי המוח, נחקר ויעילותו בחלק מהמקרים זהה לתרופות ואף במקרים מסוימים עולה עליו. אנו רואים לא מעט מחקרים מובילים על הנושא בעולם הרפואה. את הטיפול ניתן לשלב כטיפול בנוסף לטיפולים אחרים וכן לקבל כטיפול יחיד.

טיפול בקשב וריכוז: הכירו את נוירופידבק

נוירופידבק נחשבת לאחת השיטות המובילות ביותר ואנו ממליצים עליה לטיפול בהפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים. בספסל הלימודים היום ניתן לראות תלמידים רבים אשר אינם מצליחים להפיק את המירב שלהם ולממש את הפוטנציאל הלימודי שלהם כתוצאה מהפרעות קשב וריכוז. כתוצאה מכך נפגעת תחושת הביטחון וההערכה העצמית של אותם תלמידים עד לכדי ייאוש.


באמצעות נוירופידבק ניתן לטפל בהפרעות קשב וריכוז בצורה נקודתית ולאמן את המוח ולשפר את הפעילות המוחית באזורים המעורבים בסימפטומים השונים. בשונה מטיפולים אחרים אשר מהווים פלסטר ו/או ״מענה מהיר״ אנחנו למדים כי נוירופידבק הינו טיפול ממוקד בטווח קצר אשר מטרתו לשפר את הפעילות המוחית, להחזיר אותה למצב אופטימלי, תוך כדי שמירה על התוצאות לאורך זמן.


במהלך טיפול נוירופידבק אנו מאתרים את מוקד הבעיה על ידי בדיקת QEEG (מיפוי הפעילות המוחית) ומתחקים אחר פעילויות מוחיות שאינן תקינות, לאחר מכן פועלים עם תוכנית עבודה מסודרת ומותאמת אישית לכל אחד. במהלך הטיפול מתבצעות ״התניות״ שונות בעוד שהמטופל מחובר לאלקטרודות (חיישנים על קרקפת הראש), כאשר המערכת רואה פעילות מוחית ״שגויה״ היא שולחת משוב ועוזרת לשפר את הפעילות המוחית.


טיפול זה איננו טיפול פולשני וללא תופעות לוואי כלל. טיפול זה נחקר רבות והוכח כיעיל מדעית ומחקרית, ואחד היתרונות הגדולים שלו שהוא שומר על התוצאות שלו לאורך זמן.

טואול - בניית אתרים