ספק של משרד הבטחון מס' 0011027986

ספק של משרד הבטחון מס' 0011027986

  1. דף הבית
  2. אודות
  3. מידע נוסף
  4. נוירופידבק
  5. טיפול בלקויות למידה בעזרת נוירופידבק

טיפול בלקויות למידה בעזרת נוירופידבק


מהי לקות למידה? האם כל מי שקשה לו ללמוד מוגדר כלקוי למידה? איך מתגברים על לקות הלמידה ואילו פתרונות יש?


לקויות למידה, הבסיס שלהן משויך לתחום הנוירולוגי. כאשר ילד או מבוגר חש קושי ברכישת מיומנות למידה הדבר משפיע על הישגיו הלימודיים, ועקב כך נוצר פער בין הלומד לבין שאר הלומדים, בנקודה הזו מומלץ לבדוק לעומק את מקור הבעיה.


בעבר תחום לקויות הלמידה לא קיבל תהודה רבה במיוחד אם בכלל, וילדים נאלצו לחיות עם הליקוי כמו שהוא ולתפקד כמה שהם יכולים ללא כל טיפול או עזרה. כאשר תופעה זו של לקויות הלמידה גדלה והתרחבה לא רק בקרב התלמידים, אלא גם אצל מבוגרים (כנראה זו ההשלכה של אי טיפול בהיותם ילדים) חוקרים רבים מצאו מספר דרכים להתמודדות עם לקויות למידה. אחת מהן היא טיפול בעזרת ניורופידבק.


טיפול בלקויות למידה


איך מטפלים בלקויות למידה?


כאשר מדברים על טיפול בלקויות למידה חשוב לפני הכל לציין כי לא כל קושי בלמידה קשור ללקות כזו או אחרת, ולכן מומלץ לעקוב אחר תופעות שנראות לכם חשודות. אם לצורך העניין הילד עד תקופה מסוימת ישב ולמד כמו שצריך ואפילו ההישגים הלימודיים שלו הראו שהוא בכיוון הנכון והחיובי, ובשלב מסוים חלה ירידה דרסטית בהישגיו הלימודיים, כאן צריכה להידלק לכם נורה אדומה וכדאי לבחון את מקור הסיבה.


אפשרות אחת היא לטפל בלקות הלמידה בעזרת טיפול נוירופידבק המזהה את האזורים במוח הקשורים למיומנויות הלמידה, ואם קיימת בהם פעילות החורגת מהנורמה, טיפול זה יודע לאמן אותם ולהחזיר אותם לתפקוד התקין, מה שמשפיע על הקלה משמעותית בתחומי החיים הן הלימודיים והן החברתיים. נוירופידבק מסייע במיוחד במיומנויות החשבון, הכתיבה, הבנת החומר הנלמד ומשימות לימודיות.


איך תהליך הנוירופידבק מתבצע?


טיפול ניורופידבק מספק עזרה בבעיות הקשורות בלקויות למידה, קשב וריכוז, חרדה, ועוד. כל אלה נוצרות בגלל חוסר איזון של הפעילות המוחית, פעילות יתר או תת פעילות לדוגמא.  דבר זה עלול להפריע לתפקוד הלימודי המשפיע על התפקוד היומיומי. כאשר הילד מרגיש שהוא לא מצליח בלימודים דבר זה משפיע עליו חברתית ויכול לגרום לתסכול ואכזבה.


בטיפול נוירופידבק המוח בעצם מתאמן, ממש כמו בחדר כושר רק באופן פסיבי וללא מאמץ. הנבדק יושב מול מסך כשלראשו כובע עם חיישנים שמזהים את החלקים החלשים יותר במוח. על המסך הוא רואה סרט או משחק מחשב שעליהם פועלת טכנולוגיה מתקדמת שגורמת לכך שהמסך נהיה חשוך למספר שניות ושוב חוזר, המסך קטן או גדל, מיטשטש ומתחדד. אלו הן "הפרעות" שמאתגרות את המטופל להחזיר את מצב המשחק או הסרט למצב צפיה נוח ותקין, ואת זה הם יכולים לעשות בעזרת המוח.


במהלך הטיפול המטופל צובר נקודות ולומד להרגיל את המוח לשפר את הפעילות בעצמו, ובעזרת אימון עקבי מגיע גם השיפור הרצוי בלקויות הלמידה.


לפי שמתחילים טיפול נוירופידבק מבצעים בדיקת QEEG הבדיקה אינה פולשנית, יחד עם זאת אם מדובר בילדים חשוב להכין אותם מראש ולשוחח איתם על כך. למה זה נחוץ? משום שכאשר הילד מגיע מוכן לבדיקה והוא מבין לקראת מה הוא הולך, הסיכויים שישתף פעולה עם הטיפול הרבה יותר גבוהים, והם ישפרו את כישורי הלמידה והחיים שלו לאורך זמן.


נושא לקויות למידה הוא תחום רחב, ויש סוגים רבים של לקויות למידה. כשם שלא כל בני האדם זהים, גם לקויות הלמידה אינן זהות בין אחד לשני. לכן ישנה חשיבות רבה בהתאמה אישית לטיפול הנחוץ. טיפול נוירופידבק מותאם אישית לנבדק, הוא מוגדר לפי הצרכים והתסמינים של הנבדק. כדי להגיע למיקוד מקסימאלי המטפלים המקצועיים נעזרים בממצאים שהתקבלו בבדיקה ולפי כך מתאימים את הטיפול הנחוץ.


טיפול בלקויות למידה


האם הטיפול מתאים לכולם?


טיפול ניורופידבק הוא ללא התערבות תרופתית ומתאים לילדים ומבוגרים כאחד, החל מגיל שבו ניתן לשתף פעולה, יחד עם זאת יש להתייעץ עם מומחים ובעלי ידע, שיודעים ומבינים היטב את התחום. הם מכירים מקרוב את המחקרים שנעשו אודות הטיפול, וכן יכולים לספק מידע על התוצאות המוכחות בשטח של טיפול זה.


באלפא בריין סנטר תוכלו למצוא את כל האינפורמציה בטיפול נוירופידבק, הם יתאימו לכם את הטיפול הספציפי, צוות המומחים של אלפא בריין ישמח לענות על שאלותיכם. צרו קשר.

logo בניית אתרים