האם הטכנולוגיה יכולה לפתור בעיות חרדה והדיכאון?

הרפואה מתקדמת בצעדי ענק, פרוצדורות רפואיות שבעבר נחשבו בעלות סיכון גבוה ובוצעו בהליכים מורכבים, היום הפכו לפשוטות, עם החלמה מהירה וקלה, אנו שומעים ללא הפסקה על חידושים וחדשנות, שמביאים איתם בשורה לחולים ומשפרים את איכות חייהם.

 

אך נראה שדווקא בתחום רפואת הנפש, יש פחות מודעות לחידושים. גישות הטיפול המסורתיות הן בעיקר אלה המקובלות, הן מצד גורמי הטיפול והן מצד המטופלים, שלא מודעים לכך שישנה אלטרנטיבה אחרת, שהיום, בשימוש בטכנולוגיה מתקדמת ניתן לפתור את בעיות הנפש כמו חרדה ודיכאון מהשורש ולהיפתר מהקשיים.

 

אחד החידושים הקשורים לטיפול במתמודדי נפש הוא ללא ספק אימון למוח, טיפול קונבנציונלי מדעי שהוכח מדעית ומחקרית, לא פולשני ולא תרופתי, שמשפר את הפעילות המוחית באזורים המעורבים בתסמיני החרדה והדיכאון. עם השיפור בפעילות המוחית מגיע השיפור בתסמינים והדרך להחלמה קצרה.

אימון למוח אצל אנשים עם חרדה ודיכאון הגיע לארץ לפני מספר שנים, אך מוכר ומתבצע כבר שנים רבות במרכזים מובילים ברחבי העולם כמו למשל: ביה"ח הפסיכיאטרי במינכן, ביה"ח אוניברסיטאי בקולורדו ארה"ב, ביה"ח הפסיכיאטרי בקנזס ארה"ב ועוד.

 

אימון למוח זה אולי נשמע כמו משהו מורכב אך כלל וכלל לא. אחת השיטות המתקדמות לאימון המוח נקראת נוירופידבק בשיטת Loreta Z Score ומיישמים אותה במרכז המתקדם לשיפור תפקודי המוח "אלפא בריין סנטר". אימון למוח בשיטה זו נחשב למתקדם ביותר ומאחוריו שורת מחקרים מבוססים שהוכיחו יעילות גבוהה של כ 87% שיפור אצל המטופלים. 

במחקר שהתפרסם ב Social Behavior Sciences  (( 30 , 103-107 בשנת 2011 בשם "טיפול בהפרעת חרדה עם נוירופידבק". במחקר זה החולים דיווחו על ירידה משמעותית בתסמינים הקשורים לחרדה. במעקב של שנה, תוצאות רשימת הסימפטומים הראו את כל המאזניים הקליניים בטווח הנורמלי. בנוסף, דיווחים עצמיים אישרו כי החולים היו ללא תסמינים. ממצאי המחקר הוכיחו כי נוירופידבק הוא טיפול יעיל בהפרעת חרדה.


במחקר נוסף שהתפרסם ב Psychiatry Research: Neuroimaging  30 December) 2009, 231-239) בשם "השפעת טיפול בנוירופידבק על הפעילות המוחית אצל חולים עם הפרעת דיכאון קשה" שהתפרסם בשנת 2009, נבדקו שלושים משתתפים עם    (הפרעת דיכאון קשה)  MDD מטרת המחקר הייתה לבחון את השפעת הטיפול בנוירופידבק על פעילות מוחית חריגה בקרב אנשים עם הפרעת דיכאון. תוצאות המחקר הצביעו על כך שטיפול נוירופידבק מנרמל את הפעילות המוחית ומוביל להפחתה משמעותית של תסמיני הדיכאון.

 

יוסי, בן 34, מהדרום, סבל במשך זמן רב מחרדות קשות, נטל תרופות בקביעות והשתתף בשיחות עם פסיכולוגית, ולמרות כל זה הוא הרגיש שזה לא מספיק, החרדה המשיכה להציף אותו ולהשפיע על חייו, לאחר חודשיים בלבד של התנסות באימון למוח חל שיפור ניכר במצבו, שלא היה מוכר לו עד היום, הוא דיווח שהחרדות פחתו, התקפי החרדה הצטמצמו, והוא בדרך הנכונה לחזור לשגרה.

 

דליה, בת 63, מירושלים, עוד מטופלת שהתנסתה באימון מוחי מדווחת שזה הטיפול שהצליח להוציא אותה מהדיכאון העמוק שחוותה לאחר משבר אישי, גם היא קיבלה לפני כן טיפול תרופתי והייתה במעקב קבוע במרפאה לבריאות הנפש ולא הייתה מרוצה ממצבה.

בסופו של דבר, הטיפול בחרדה ובדיכאון נחלק לגישות טיפול שונות, צריך לזכור את המטרה, להשיג פתרון, שיפור באיכות החיים, החלמה וחזרה לשגרה בריאה.

העובדה היא שישנם אנשים רבים עם דיכאון וחרדה שלא מגדירים את עצמם שבעי רצון מהטיפולים שהם מקבלים, הם היו רוצים לשפר עוד את איכות החיים שלהם ומה שחשוב עבורם לדעת זה, שכיום יש להם מענה, ישנם טיפולים מתקדמים ומוכחים כמו אימון מוחי, שכבר סייעו לאנשים רבים במצבם, ושהם בשום צורה לא צריכים להשלים עם המצב.  

 

כן, אני רוצה להשתחרר מהחרדה והדיכאון

טואול - בניית אתרים