ספק של משרד הבטחון מס' 0011027986

ספק של משרד הבטחון מס' 0011027986

  1. דף הבית
  2. אודות
  3. מידע נוסף
  4. טראומה וחרדה
  5. טכנולוגית נוירופידבק לטיפול בטראומה

טכנולוגית נוירופידבק מטפלת בטראומה וחוסכת שנים של סבל 

הסיפור של אשר הוא סיפורם של ישראלים רבים. הוא חווה טראומה במילואים ובבת אחת כל החיים שלו השתנו. היו לו התקפי חרדה, הוא לא הצליח לישון, לא לאכול, לא לעבוד ולא לתפקד בבית, וכל מה שהוא ניסה לעשות כדי לשפר את המצב לא עזר, והוא ניסה "כמעט הכל", טיפול תרופתי, טיפול פסיכולוגי ועוד שורה של טיפולים שלא שינו את המצב.

את האור שבקצה המנהרה הוא ראה כשהתחיל לקבל טיפול נוירופידבק, שבסופו של דבר הוא זה שלדבריו הציל לו את החיים ועזר לו להתגבר על הטראומה ולחזור לתפקד ולעבוד. את הסיפור המלא שלו תוכלו לשמוע כאן למטה.

 

נוירופידבק לטיפול בטראומה?

מחקרים מבוססים שבוצעו לאורך עשרות שנים מראים את הקשר הישיר שבין פעילות מוחית לא מאוזנת לבין טראומה. פעילות מוחית לא מאוזנת היא זו שגם משפיעה על הסימפטומים הנחווים כחלק מההפרעה הפוסט טראומתית.

יחד עם זאת,  יש סיבה טובה לאופטימיות. מאחר שאחד הדברים היותר משמעותיים שהמחקרים גילו הוא שהמוח שלנו הוא איבר גמיש, אפשר לאמן ולהחזיר אותו לתפקוד אופטימלי, וכך למעשה, "לתקן אותו", להחזיר אותו כביכול למצב בו היה לפני הטראומה, ובדרך זו להשתחרר ממנה.

עכשיו השאלה היא איך עושים את זה? איך מאמנים את המוח?

היום, יש שיטה טכנולוגית פורצת דרך לאמן את המוח – דיפ בריין נוירופידבק.

כאן תוכלו לצפות במחקרים

נוירופידבק – איך זה עובד?

בטיפול נוירופידבק מאמנים אזורים ספציפיים במוח, שבהם בדיקת QEEG זיהתה פעילות משובשת וחריגה. בדיקה זו היא למעשה בדיקת EEG שעוברת ניתוח סטטיסטי ומתמטי של הפעילות החשמלית המוחית.

הבדיקה משמשת להתאמת פרוטוקול טיפול בהתאמה אישית לכל אחד, בהתאם לאזורי המוח הזקוקים לאימון, לתסמינים ולמטרות הטיפול.

במהלך טיפול נוירופידבק פעילות המוח נמדדת בזמן אמת כאשר מצמידים למדידה משוב – פידבק, המופעל בתגובה לעבודה המוחית החיובית שנעשית באופן לא מודע בכלל, על ידי המטופל תוך כדי הטיפול.

 

כך זה עובד: המטופל צופה בסרט או משחק מול מסך מחשב, המופעלים בטכנולוגיה מתקדמת בסנכרון מלא עם הפעילות המוחית שלו. דרך פידבק, משוב ויזאולי המופיע על המסך, וכן פידבק קולי, צלילים, המטופל לומד להפעיל נכון את מוחו וכך מאמן אותו. הפידבק הוא מעיין "פרס", תגמול על פעילות רצויה. 

למה דווקא נוירופידבק לטיפול בטראומה?

טראומה היא הפרעה מורכבת. בין הטיפולים הנפוצים לטיפול בפוסט טראומה ניתן לראות את השימוש בתרופות, כמו כן, שימוש בפסיכותרפיה CBT, טיפול פסיכולוגי ועוד, הטיפולים האלה מביאים להקלה מסוימת, לפעמים אי אפשר בלעדיהם, אולם חלק לא מבוטל מאותם אנשים שחוו טראומה כלשהי מעידים שהטיפולים האלה היו אפקטיביים עבורם במידה מועטה, וכל שכן לא לאורך זמן, השיפור היה זמני וחלקי, ולעיתים בכלל לא הושג שיפור, מה שגרם לכך שהם היו חסרי אונים וחיפשו מה כן יכול לעזור להם. וכך הם הגיעו לטיפול נוירופידבק.   

 

נוירופידבק היא שיטת אימון מוחי הפועלת באופן ישיר על תפקוד המוח, היא מלמדת את המוח לתפקד באופן יותר יעיל ולהתגבר על ליקויים שנוצרו בתפקוד המוחי בעקבות הטראומה, כך שהטיפול הוא בשורש הבעיה וההשפעה ישירה ודרמטית יותר.

טיפול נוירופידבק יכול לחולל שינויים ארוכי טווח בזמן קצר מאוד בתפקודי המח של האדם, למזער את הנזק מחוויית הטראומה ולהפחית משמעותית את הסימפטומים, כך שלא ימשיכו להשפיע באופן שלילי וללוות את האדם כל חייו.

מה היתרונות הנוספים של טיפול נוירופידבק?

מעבר לכך שהטיפול עובד על שורש הבעיה ומותאם אישית לכל אחד, הטיפול אינו תרופתי ואינו פולשני, אין בשימוש בו תופעות לוואי או כאב, ובתוך פרק זמן קצר כבר רואים תוצאות. בסך הכל הטיפול נמשך על פני מספר חודשים, ולאחר מכן אין צורך לחזור על הטיפול, הוא שומר על התוצאות שלו לאורך זמן. 

לאיזה שיפור אפשר לצפות מטיפול נוירופידבק?

השיפור הוא אינדיבידואלי לכל אחד ומודדים אותו ביחס לנקודת ההתחלה, על פי משוב שמתקבל מהמטופל. את השיפור אפשר לראות גם בבדיקה חוזרת של QEEG . שיפור יכול להיות שינה איכותית יותר, רוגע, יכולת להתרכז במשימות, בעבודה, בלימודים. פחות סטרס ולחץ. פחות זיכרונות מעוררים. יש כאלה שמדווחים על שיפור כבר אחרי טיפול אחד או מספר טיפולים בודדים, ויש כאלה שאצלם השיפור מגיע אחרי חודש, חודשיים. בסופו של דבר זהו תהליך של מספר חודשים שבסופו יש אנשים המגדירים את עצמם כמי "שנולדו מחדש". 

למידע נוסף, התייעצות, וקביעת פגישה לבדיקה והתאמה לטיפול השאירו פרטים 

לחץ פעמיים לעריכת הטקסט

logo בניית אתרים