ספק של משרד הבטחון מס' 0011027986

ספק של משרד הבטחון מס' 0011027986

טראומות וחרדה בעקבות המצב הביטחוני 


המצב הביטחוני בישראל ידע עליות ומורדות במהלך 75 שנות קיומנו, כתוצאה מכך אנחנו פוגשים אנשים רבים אשר חווים טראומות ו/או חרדות ממבצעים שונים, מלחמות ופעולות טרור ועוד. טראומה וחרדה הפכו למרבה הצער אצל רבים, מבוגרים וילדים לעניין שבשגרה.


בניגוד למה שחושבים, טראומה וחרדה הן הפרעות שפעמים רבות לא חולפות ללא טיפול. יש אנשים שסוחבים אתם את הטראומה במשך שנים רבות והיא משפיעה עליהם בכל תחומי החיים. אז נכון שלא כל אירוע טראומתי יהפוך לפוסט טראומה, אבל חשוב לשים למצבים שבהם התופעות הטראומתיות, הפחדים, מצב הרוח הירוד נמשכים – ובהם לטפל, על מנת שלא יחריפו. במאמר הזה נדבר על טראומה וחרדה, ואיך ניתן להשתחרר מהן ולחזור לחיים.

נוירופידבק


טראומות וחרדה בעקבות מלחמת חרבות ברזל

מלחמת חרבות וברזל החלה ב-7 באוקטובר 2023. ממדי הנזק וההרס הכואבים שהיא גבתה הם מהגבוהים ביותר שהכירה מדינת ישראל. למרבה הצער, ישראל היא מדינת טראומה לא מהיום, ולמודת מלחמות, מבצעים, פיגועים ופעולות טרור אשר השפיעו על האזרחים בכל השכבות והגילאים.


בצל האירועים שהובילו לפתיחת מלחמת חרבות וברזל, אנשים רבים וילדים נחשפו למראות קשים, אשר השפיעו על טראומה וחרדה. גם אנשים שכבר התמודדו קודם לכן עם תופעות אילו חוו החמרה של המצב.


עושים סדר: פוסט טראומה

אנו חיים במדינה המקיימת מציאות של מלחמה לצד חוסר ודאות לאורך כל ימות השנה – ילדים ומשפחות שחיות במקלטים ובממדים לתקופות ארוכות בשנה, טרור סכינאי, אינתיפאדות, פרעות, אלימות, מעבר של נערים לצבא בין רגע והפיכתם ללוחמים מן המניין ואף מלחמות ומבצעים שונים, מלחמת חרבות ברזל היא דוגמא לאירוע אשר נחווה אצלנו כטראומה לגוף ולנפש ונצרב בתודעה. ההשפעה של אירועים אלה מתפתחים אם בין רגע או במהלך הזמן עד כדי הפרעה נפשית הנקראת "פוסט טראומה".


בשונה ממה שאנשים רבים חושבים פוסט טראומה אינה רק לחיילים, פוסט טראומה יכולה להופיע אצל ילדים, קשישים, מבוגרים ואפילו תינוקות אשר מתגוררים באזור בו חוסר הודאות שורר, המצב הבטחוני אינו יציב וקורים אירועים שונים אשר פוגעים בתחושת הביטחון האישית שלהם: אבדן, מצב בריאותי, תאונה, הזנחה, מראות מזוויעים ועוד.


מה הם הסימפטומים של פוסט טראומה וחרדה?

כאשר אנחנו מדברים על פוסט טראומה וחרדות אנו רואים מגוון רחב של סימפטומים ומוטיבים שחוזרים על עצמם. ביניהם ניתן לראות:

  • ערנות ועוררות מוגברת – כתוצאה מפוסט טראומה וחרדה אנשים רבים סובלים מעוררות יותר, חוסר יכולת להירדם בלילה, התפרצויות זעם, כעסים, עצבנות, רגזנות ואף רגישות לקולות, רעשים וריחות המזכירים להם חוויה שלילית. סימפטומים אלו פוגעים באיכות חייהם והופכים את החיים שלהם קשים הן בפן האישי, הזוגי, התעסוקתי ועוד.
  • התנתקות – נתק והימנעות הם חלק מן הסימפטומים המרכזיים של פוסט טראומה. אנשים הסובלים מפוסט טראומה ימצאו את עצמם לא פעם נמנעים ממפגש עם אנשים, מקומות, חפצים ואפילו נסיעה בכלי רכב באזורים שמזכירים להם חוויות שליליות. בעצם מדובר בסימפטום אשר מקדם "הדחקה" לצד תחושת ניתוק רגשי ואדישות.
  • חווית הטראומה מחדש – סימפטום נוסף הוא חוויה מחדש של האירוע הטראומתי. אנשים אשר לקחו חלק באירוע, הכירו אנשים שלקחו חלק באירועים מסוימים ואף קראו על אירועים אשר היו יכולים לקרות להם מוצאים את עצמם חווים "את האירוע הטראומתי מחדש". אלו יכולים להיות שחזור בלתי רצוני ולא נשלט של פלאשבקים, הבזקים, מתח נפשי ופיזי, סיוטים ואף תחושה שהאירוע חוזר על עצמו ומתקיים באותו הרגע: מה שמחזיר אותם לאותו מצב של דריכות, פחד וחרדה.

"אני מרגיש שלא אוכל להחזיר את החיים לקדמותם"

אנשים רבים הסובלים מפוסט טראומה מרגישים שאולי לא יוכלו להחזיר את החיים לקדמותם והרי שהפוסט טראומה והחרדות הפכו לגזרת גורל עבורם – אנו מאמינים שדרך טיפול נכון ומותאם אישית ניתן להשתחרר מפוסט טראומה ומחרדות ולהחזיר את החיים למצבם הקודם. וגם אם לא, לשפר את איכות החיים בצורה משמעותית.


כיום אנו רואים מגוון רחב של שיטות אשר מטרתן לעזור במצבים של פוסט טראומה וחרדות – שיטת נוירופידבק היא אחת מהן והיתרון המשמעותי שלה שהיא ללא תרופות.


טיפול נוירופידבק הינו אחד מהטיפולים המובילים ביותר, אפקטיבי לטווח ארוך, מותאם אישית עבור המטופל, אחוזי הצלחה שלו הם גבוהים, ללא תופעות לוואי ואיננו פולשני. טיפול זה מתמקד בשורש הבעיה – פעילות מוחית שיצאה מאיזון בעקבות הטראומה.


אז מה זה בעצם אותו טיפול אתם שואלים?


נוירופידבק היא שיטה טכנולוגית פורצת דרך ומתקדמת לטיפול בטראומה וחרדה, ומתמקדת בשיפור הפעילות המוחית באזורים השונים במוח אשר אחראים על התסמינים והתגובות הקשורות בחרדה וטראומות.


באמצעות שיטה זו (שאגב מיישמים אותה במרכזי שיקום לחיילים בצבא ארצות הברית וכן ברחבי העולם), ניתן לתרגל ולאמן את המוח לפעול בצורה אופטימאלית, להשפיע על הפעילות המוחית הלא סדירה של המוח, לווסת ולנרמל אותה. כך ניתן להקל בצורה משמעותית על הסימפטומים ולהתגבר על הטראומה והחרדה.


טראומה היא הפרעה מורכבת וקשה, אבל המחקרים הרבים שהוכיחו את יעילות הנוירופידק במצבים אילו מעודדים ומראים כי הנוירופידבק, בהיותו פריצת דרך טכנולוגית, משפר מצבי טראומה וחרדה בצורה משמעותית, ומשיג תוצאות שיפור שעולות על פני טיפולים אחרים.


באמצעות טיפול בשיטה זו ניתן להחזיר את המטופל לתפקוד תקין ולאפשר לו לנהל אורח חיים תקין.


logo בניית אתרים