טיפול התנהגותי קוגניטיבי


מאת: ד"ר נתנאל (Ph.D) מנהלת המרכז לשיפור תפקודי המוח - אלפא בריין סנטר


מהו בדיוק טיפול התנהגותי קוגניטיבי, למי הוא יכול לעזור, וכיצד ניתן לדעת שהטיפול מקצועי?

מרכז אלפא בריין סנטר מציע טיפול התנהגותי קוגניטיבי - (CBT (Cognitive Behavioral Therapy שהוכח מבחינה קלינית ומחקרית כפתרון יעיל לקשיים רגשיים והפרעות מורכבות, אשר מופיעים במצבים שונים בחיים. את הטיפול ניתן לקבל כטיפול נפרד או בשילוב עם טיפולי נוירופידבק וביופידבק, כמעטפת כוללת לשיפור תפקודי המוח.

בראש המרכז עומדת ד"ר אירנה נתנאל (Ph.D) מנהלת אלפא בריין סנטר, פסיכותרפיסטית, בעלת תואר שני בפסיכותרפיה התנהגותית קוגניטיבית, הכשרה וניסיון רב בטיפולי  CBTובטיפולים לשיפור תפקודי המוח.


מה הוא טיפול התנהגותי קוגניטיבי CBT?

CBT הוא טיפול התנהגותי קוגניטיבי. הגישה הטיפולית היא התמקדות בתהליכים התנהגותיים ומחשבות הגורמות לקשיי תפקוד. הטיפול מסייע לאדם לשלוט בצורה טובה יותר על חייו. בטיפול זה המטופל לומד להטמיע תהליכי התנהגות וחשיבה חדשים, שיעזרו לו לשנות את תגובותיו כשיתקל בסיטואציות דומות בהווה ובעתיד.


למי מתאים טיפול התנהגותי קוגניטיבי CBT?

הטיפול הוכח כיעיל אצל אנשים הסובלים מפוביות, חרדה ופאניקה, טראומות, דיכאון, הפרעה טורדנית כפייתית, חרדה חברתית, הפרעת קשב וריכוז, בעיות התנהגות, פוסט טראומה ועוד. הטיפול מסייע בהשגת שליטה עצמית, פיתוח מיומנויות תקשורת, חיזוק הביטחון, מיגור ביקורת עצמית, התמודדות עם משברי חיים, ויסות רגשי, פיתוח כישורים חברתיים, שיפור סימפטומים ועד החלמה מלאה.


מהו המדד לטיפול התנהגותי קוגניטיבי CBT מקצועי?

קיים בלבול מאוד גדול. מאחר שאין חוק שמקובל על כל הזרמים בשאלה: מי הוא פסיכותרפיסט, הרבה אנשים קוראים לעצמם פסיכותרפיסטים ומטפלים רגשיים כבר אחרי תואר ראשון. יתירה מזאת, יש אנשים שאין להם בכלל תואר טיפולי. מי שנחשב למטפל מקצועי בעולם הפסיכותרפיה, על ידי הגוף הגדול בישראל שמכשיר לטיפול,  איט"ה – האגודה הישראלית לטיפול התנהגותי קוגניטיבי, הוא מטפל שעומד בקריטריונים הבאים:

1. סיים תואר שני קליני במקצועות הטיפול: (עובד סוציאלי, פסיכיאטר, רופא, פסיכולוג) מי שלא קיבל הכשרה והסמכה להיות מטפל, אין לו הידע, המיומנויות והגישה להעריך את מצבו של המטופל, להפנות אותו במידת הצורך לטיפולים נוספים, ולטפל בו כנדרש.

2. למד CBT באחד ממוסדות ההכשרה המקובלים על ידי איט"ה. מדובר במסלול לימודים ארוך של שנתיים עד שלוש בבית הספר לפסיכותרפיה התנהגותית קוגניטיבית, לאחר לימודי תואר שני קליני.

וזה עדיין לא מספיק. המקצועיות של המטפל נבחנת ברמת היקף ההכשרה, באורך ובעומק שלה, במסלול שעבר אחרי הלימודים הפורמליים, האם הפך למומחה, האם מקבל הדרכות קבועות, האם משתתף בהשתלמויות, מהי רמת הנשירה מהטיפול שלו, האם אנשים מתחילים אצלו טיפול ומסיימים, עד כמה הוא משקיע בתוך הטיפול, עד כמה הוא שולט בפרוטוקולים טיפוליים וכלים טיפוליים, גישות שונות, זרמים והתפתחויות בתוך תחום ה CBT. הסיכויים של מטופל לסיים טיפול בהצלחה, ברמת שיפור סימפטומים ואפילו החלמה, הם הרבה יותר גבוהים כשהטיפול נעשה ע"י מטפל מקצועי. 


האם התמחות בהפרעות ספציפיות הופכת את המטפל למקצועי יותר?

בהחלט שכן. במסלול ההכשרה הרגיל מטפל לומד על דרכי טיפול בכל הפרעה באופן כללי בלבד. כדי שמטפל ידע לטפל בכל בעיה שמגיעה אליו, עליו להיות בעל הכשרה רחבה וניסיון קליני בטיפול במקרים רבים. מטפלים רוכשים הכשרה ספציפית לטיפול בהפרעה מסוימת וזה הופך אותם למומחים לטיפול בה. כך יש מומחים לטיפול דווקא בילדים, מומחים לטיפול בחרדה או דיכאון, הפרעות אכילה או פוסט טראומה. 

מטפל מקצועי אינו מסתפק במסלול ההכשרה של בית הספר לפסיכותרפיה, הוא ממשיך ללמוד, משתתף במסלולי הכשרה נוספים ספציפיים בהפרעות שבהן הוא מתעניין לטפל. כל הכשרה נוספת מוסיפה למטפל ידע שלא יסולא בפז, שבסופו של דבר משפיעה על היכולת שלו לעזור למטופלים.


האם טיפול התנהגותי קוגניטיבי CBTמבוסס מחקרית?

טיפול התנהגותי קוגניטיבי - CBT מתוקף על ידי מחקרים. פרוטוקולים של טיפול המגובים באלפי מחקרים ועוד אלפי מטופלים, שהוכיחו יעילות לכלי או שיטה מסוימת של טיפול שקיבלה תוקף והכרה. CBT הוא הטיפול הכי נחקר בעולם, עם רמת הראיות הכי גבוהה. זה תחום מדעי.


האם טיפול התנהגותי קוגניטיבי CBT לא מקצועי יכול לגרום נזק?

טיפול לא מקצועי ב CBT יכול לפגוע באמון המטופל במטפל ובטיפול. מי שהיה בטיפול לא מקצועי ולא הצליחו לעזור לו, עלול להפסיק להאמין ביכולת של מישהו בכלל לעזור לו. טיפול  CBTלא מקצועי פועל לרעת המטופל. ההפרעה עלולה להחמיר ודפוסי ההתנהגות המשובשים עלולים להתקבע. בהפרעות חמורות, התחלת טיפול מקצועי בזמן היא קריטית.


טיפול התנהגותי קוגניטיבי CBT כטיפול בפני עצמו או כחלק ממעטפת טיפולים?

טיפול התנהגותי קוגניטיבי - CBT  באלפא בריין סנטר ניתן גם כטיפול בפני עצמו וגם לצד טיפול נוירופידבק – אימון מוחי, כמקדם ומאיץ את תהליכי השיפור הרצויים. גם בהפרעות נפשיות המטופלות תרופתית, טיפול  CBT מומלץ ומסייע מאוד לשיפור איכות החיים והשגת שליטה בהפרעה. CBT הוא טיפול משימתי שדורש עבודה עצמית מהמטופל ולכן פעמים רבות מגיע ביחד עם טיפולים נוספים. חשוב לציין, גם מטופלים שלא חוו הטבה בטיפולי CBT במקומות אחרים, באלפא בריין סנטר מצליחים להשיג שיפור מהותי.

טואול - בניית אתרים