ספק של משרד הבטחון מס' 0011027986

ספק של משרד הבטחון מס' 0011027986

פוסט טראומה –דרכי הטיפול

הפרעת דחק פוסט טראומטית הנקראת  PTSD היא למעשה הפרעה פסיכיאטרית מקבוצת הפרעות חרדה. המערכת  הנפשית של כולנו מוצפת בהמון גירויים שאותם היא לא תמיד מסוגלת להכיל, במיוחד כאשר אדם עבר אירוע קשה כמו טראומה כגון: תאונת דרכים, אונס, פיגוע, שדה קרב וכדומה.

 

קיים רף של גירויים שאדם יכול להכיל כך שאם אדם עבר את הרף כאשר הוא נחשף לאירוע כזה, התוצאה יכולה להיות הפרעה כרונית. בהפרעת דחק או פוסט טראומה יש דרכי טיפול יעילים. האבחון נעשה כאשר הסימפטומים נמשכים למעלה מחודש.

 

המרכיב העיקרי של תסמונת פוסט טראומה הוא חשיפה לאירועים שנחשבים לאירועים מסכנים. כגון:

  • חשיפה אישית כאשר האדם כעצמו נוכח באירועים טראומתיים,  או אירועים קשים
  • חשיפה עקיפה – במידה שאדם קרוב או בן משפחה מעורב באירוע

אדם שבעקבות תפקידו חווה חשיפות חוזרות של אירועים טראומתיים, או עקב טיפול באנשים שנפגעו באירועים קשים  כגון כוחות הביטחון, כוחות ההצלה.

 

פוסט טראומה טיפול

 

 

תסמינים של פוסט טראומה

  • נטייה לחשוב באופן פסימי
  • נטייה להאשמה עצמית
  • מצבי רוח של כעס וחרדה
  • חוסר ריכוז במטלות יום יומיות הכוללות תפקוד בעבודה או לימודים
  • תגובות מוגזמות לגירויים שוליים
  • הימנעות מזיכרונות מעוררים כמו: הימנעות מריח, ממקומות, ממפגש עם אנשים שמזכירים את הטראומה
  • סיוטי לילה, מחסור בשינה
  • פלאשבקים, חוויה מחודשת של אירועים הקשורים בטראומה

לרוב הסימפטומים מופיעים כזיכרונות מהאירוע, כאשר אדם שחווה חוויה טראומתית, מוצף בתחושות של פחד ואימה, כאשר התחושה הזאת חוזרת.  אדם שמוגדר או אובחן כפוסט טראומתי, חווה סיוטים ליליים. חלומות אלה מלווים בחרדה ורגשות שליליים. ישנם מאובחנים ב-PTSD שחווים תגובות דיסוציאטיביות כאשר קיימת תחושת ניתוק מהמציאות  והסובל מהפרעת דחק זו יחוש שוב כי הוא נמצא באותו אירוע טראומתי.

 

פוסט טראומה דרכי טיפול

 

קיימות גישות טיפול שונות בפוסט טראומה כמו תרופות, פסיכותרפיה, טיפולים אלטרנטיביים שונים. אחד מהטיפולים היעילים לפוסט טראומה הוא ללא ספק טיפול נוירופידבק. לא בכדי עושים בו שימוש במרכזי שיקום לחיילים בארצות הברית, בגרמניה ועוד מקומות בעולם. טיפול זה מאפשר להשתחרר מהטראומה ולחזור לחיים על ידי אימון מוחי שמחזיר את הפעילות המוחית לתפקוד אופטימלי. הטיפול מבוסס על הקשר שבין המוח לבין הטראומה שנוצרה, כאשר הוכחות מדעיות ומחקריות לאורך השנים הצביעו על כך שניתן לזהות את הסימפטומים של הטראומה בדפוסי פעילות מוחית שחורגים מהנורמה, ועל ידי זיהוי של אותם הדפוסים ניתן גם לטפל בהם, לאמן את המוח ולהחזיר אותו למצב התקין. וזה בדיוק מה שעושים בטיפול נוירופידבק. מטפלים בשורש הבעיה על ידי אימון מוחי. אם נגדיר זאת כך, להפרעת פוסט טראומה דרכי טיפול שונות אולם המטרה תהיה לבחור בשילוב גישות הטיפול הנכונות ביותר לכל מטופל על  מנת להשיג את המטרה – שיפור באיכות החיים, חזרה לתפקוד והשארת הטראומה מאחור.

 

היתרונות של הטיפול רבים, הוא אינו תרופתי, מאושר FDA  האמריקאי, בתוך זמן קצר של מספר חודשים אפשר כבר לחוש שיפור מהותי, והשיפור נשמר ואינו מתפוגג, הטיפול קצר טווח ואין צורך להמשיך איתו, ברגע שהמוח לומד את המיומנות הוא גם זוכר אותה, הטיפול אינו דורש מהמטופל הרבה, פרט להתמדה בהגעה לטיפולים, אין לו תופעות לוואי, הוא אינו פולשני או כואב, ועל כל אלה הוא גם אינדוידואלי ומותאם אישית לכל אחד, בהתאם לקשיים, לסימפטומים הספציפיים ולמטרות.

 

לפני התחלת הטיפול מבצעים לכל מטופל בדיקת QEEG הסורקת את הפעילות המוחית ומזהה אזורים במוח שאינם מתפקדים בצורה יעילה. לאחר ניתוח הבדיקה מתאימים לכל אחד פרוטוקול טיפול אישי. במהלך הטיפול עצמו המטופל צופה בסרט או משחק הפועלים על ידי טכנולוגיה, מכשור, תוכנות בעזרת המוח בלבד. המטופל מקבל משוב לכל אורך הטיפול, מתי מוחו מתקרב לכיוון הרצוי ומתי לא, בהתאם לכך מקבל פידבק – תגמול. ככל שהאימונים מתקדמים המוח חוזר לתפקוד אופטימלי והמטופל יכול לחוש בשיפור.

 

פוסט טראומה דרכי טיפול באמצעות נוירופידבק בקליניקת אלפא בריין סנטר

 

בקליניקה של אלפא בריין סנטר מציעים טיפולים ומענה לקשיים הרבים אשר עימם מתמודדים אנשים הסובלים מהפרעות שמקורן בפעילות בלתי סדירה של המוח כגון: דיכאון, חרדה, הפרעת קשב וריכוז ופוסט טראומה. הודות לטיפול נוירופידבק, רבים ממטופלינו, אם מבוגרים וילדים אשר סובלים מהפרעות אלה אשר אינם מיטיבות  בשגרת חייהם, חוו שיפור משמעותי שחוו,  חלקם הצליחו אפילו למגר את התופעה והשאירו את הטראומה מאחור. בקליניקה מלווים את המטופלים החלמ הייעוץ הראשוני, מיפוי פעילות המוח והתאמת תכנית הטיפולים אשר מתאימה באופן אינדיבידואלי לכל מטופל, ובמהלך הטיפולים עצמם עד להשגת השיפור הרצוי. 

הצוות של קליניקת אלפא בריין סנטר הינו צוות מוכשר ובעל גישה טיפולית ומיומנות גבוהה. השיטה והטכנולוגיה בהן משתמשים בקליניקה היא מהמתקדמות בעולם ומבוססת על מחקרים רבים והוכיחו את יעילות הטיפול.

 

logo בניית אתרים