ספק של משרד הבטחון מס' 0011027986

ספק של משרד הבטחון מס' 0011027986

פוסט טראומה טיפול


במדינת ישראל אנו רואים עשרות אלפי אנשים הסובלים מפוסט טראומה כתוצאה מאירועים שונים אשר קרו במהלך החיים שלהם: תאונות, הטרדות, תקיפות מיניות, אירועים שעברו עלינו בילדות והשפיעו על חיינו, אירועים מסכני חיים ואף מלחמות ומבצעים המאפיינים כל כך את חוסר הוודאות הביטחונית במדינת ישראל והמציאות היום-יומית שאנחנו חיים איתה. פוסט טראומה משפיעה בצורה ישירה על איכות חייהם של הסובלים מהפרעה זו ומונעת מהם לקיים אורח חיים תקין ונורמטיבי.


איך מטפלים בפוסט טראומה? אלפא בריין סנטר המרכז לשיפור תפקודי המוח פה כדי לעשות לכם סדר.


פוסט טראומה בעקבות מלחמת חרבות ברזל

מלחמת חרבות וברזל הביאה לממדים עצומים של דיווחים על טראומה וחרדה בקרב מבוגרים וילדים, בהיקפים שלא הכרנו עד היום. אך ישראל היא מדינת טראומה משכבר הימים, ולמודת מלחמות, מבצעים ופעולות טרור, ובתוכה חיים אזרחים רבים, יוצאי צבא וכוחות הביטחון וגם משרתים סדירים המתמודדים עם טראומה וחרדה בשגרה.


פוסט טראומה: מה זה בעצם?

בעולם המערבי ובישראל בפרט אנחנו רואים עליה במודעות לאנשים הסובלים מפוסט-טראומה. אנשים רבים יחוו טראומה במהלך החיים שלהם כתוצאה מאירועים שונים שעברו. אלו יכולים להיות אירועים אישיים, תאונות, אירועים מסכני חיים, מלחמות, מבצעים, אסונות טבע, עיסוק בפעולות הצלה שונות: צה״ל, מגן דוד אדום, משטרה, כיבוי אש ואף אירועים בחייהם ששינו את התפיסה שלהם לגבי דברים שונים. יחד עם זאת חלק מהאנשים יחוו תסמינים וסימפטומים פוסט-טראומתיים מתמשכים.


חשוב לציין שתגובות ״דחק״ לאירוע טראומתי הינן דבר הגיוני ונורמלי בטווח הסמוך לאירוע ואף נחשבות כמועילות ועוזרות. יחד עם זאת כאשר תסמינים אלו מופיעים גם תקופה אחר האירוע הרי שמדובר בהפרעת דחק פוסט טראומתית הדורשת טיפול מקצועי.


לפי נתונים שמתפרסמים אנו למדים שכיום למעלה מ-10% מהעולם המערבי סובלים מהפרעה פוסט טראומתית כאשר ניתן למצוא 12% נוספים מהאנשים שחוו טראומה במהלך חייהם.


פוסט טראומה הינה הפרעה שיכולה לתפוס כל אדם ובכל גיל. החל מילדים קטנים דרך אנשים מבוגרים אשר מתחילים לחוות את פוסט הטראומה מאוחר יותר כתוצאה מאירועים שונים שקרו במהלך החיים שלהם.


ישראל היא מדינה בה המצב הבטחוני מתאפיין בחוסר וודאות שמתורגמים למלחמות, מבצעים, אינתיפאדות ופיגועים – לכן בישראל לעומת מדינות אחרות אנחנו רואים אחוזים גבוהים יותר של פוסט טראומתיים כתוצאה מהשתתפות במלחמה ופעילות מבצעית הן חיילים בחזית הקדמית ובעורף לצד אזרחי המדינה אשר עדים למגוון רחב של אירועים שונים הפוגעים בתחושת הביטחון.


סימפטומים – פוסט טראומה

בין הסימפטומים של פוסט טראומה אנחנו רואים: התפרצויות זעם, חוסר יכולת להירדם בלילה, רגזנות יתר, כעסים, עצבים, חרדה, לחץ, סטרס, רגישות לקולות, ריחות ורעשים המזכירים להם חוויה שלילית, הימנעות מנסיעה בכלי רכב, מפגשים חברתיים, חפצים ומקומות.


כמו כן חלק מהפוסט טראומתיים אשר לקחו חלק באירועים מסוימים, הכירו אנשים שלקחו חלק ו\או צרכו מידע מהתקשורת, מוצאים את עצמם חווים את הטראומה מחדש דרך שחזור בלתי רצוני ובלתי נשלט של פלאשבקים שמחזירים אותם ישר לאירוע אוכמו כן חלק מהפוסט טראומתיים אשר לקחו חלק באירועים מסוימים, הכירו אנשים שלקחו חלק ו\או צרכו מידע מהתקשורת, מוצאים את עצמם חווים את הטראומה מחדש דרך שחזור בלתי רצוני ובלתי נשלט של פלאשבקים שמחזירים אותם ישר לאירוע אותו הם מנסים לשכוח. מה שמחזיר אותם לאירוע וגורם להם לדריכות, פחד וחרדה שפוגעים באיכות החיים שלהם.תו הם מנסים לשכוח. מה שמחזיר אותם לאירוע וגורם להם לדריכות, פחד וחרדה שפוגעים באיכות החיים שלהם.


אתם לא צריכים להתמודד עם זה לבד – טיפול בשיטת נוירופידבק

המודעות לפוסט טראומה היא חשובה מאוד. גם ככה קשה מאוד להתמודד איתה לבד, הדבר הנכון יהיה להכיר בקיומה, לאבחן אותה, לשתף קרובי משפחה, ולפנות לטיפול מקצועי כדי לסייע בהתמודדות עמה ואף להשתחרר ממנה.


כיום ניתן למצוא מגוון רחב של טיפולים אשר יכולים לעזור להתמודדות היום-יומית עם פוסט טראומה. פעמים רבות הטיפול יהיה תרופתי, אך לא תמיד הוא יהיה אפקטיבי, וגם אם כן, הוא כרוך בתופעות לוואי כלשהן. יתירה מכך, טיפול זה יעיל כל זמן שנוטלים אותו, וכאשר מפסיקים, הקשיים חוזרים ואף מתעצמים.


כאשר המטרה היא לטפל בבעיה מהשורש ולסייע לאדם הפוסט טראומתי לחזור לחיים, כדאי לפנות לכיוון נוסף של טיפול שבו מאמנים את המוח ומחזירים אותו לתפקוד תקין.


מהו טיפול נוירופידבק ואיך הוא מסייע בפוסט טראומה ?

אחת הדרכים המתקדמות והמובילות לאמן את המוח היא דרך שיטה פורצת דרך הנקראת "דיפ בריין נוירופידבק". טיפול נוירופידבק נחשב לטיפול מוביל ובעל אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד בקרב פוסט טראומתיים. הטיפול הוכח במחקרים רבים, איננו פולשני, ללא תופעות לוואי ומותאם אישית עבור כל אחד.


אין פלא שמרכזי שיקום לחיילים בצבא ארצות הברית מיישמים את הטיפול בשיטה הזו.


טיפול זה מתמקד בשיפור הפעילות המוחית באזורים מרכזיים במוח אשר קשורים לחרדות וטראומות. באמצעות שיטה זו ניתן לאמן את המוח, להשפיע על הפעילויות השליליות והלא סדירות במוח, לווסת אותן ולהקל בצורה משמעותית על הסימפטומים. הטיפול מותאם אישית לפי בדיקת QEEG הממפה את הפעילות המוחית ומזהה אילו אזורים ספציפיים אצל המטופל זקוקים לאימון.


טיפול בנוירופידבק עזר לאלפי פוסט-טראומתיים בישראל לשפר את איכות החיים שלהם.

logo בניית אתרים