ספק של משרד הבטחון מס' 0011027986

ספק של משרד הבטחון מס' 0011027986

פוסט טראומה טיפול


אנשים שנפגעו במהלך חייהם פיזית או נפשית, עשויים לפתח הפרעה פוסט-טראומטית שעלולה ללוות אותם לאורך השנים. הפרעה שכזאת יכולה להופיע זמן קצר לאחר האירוע הקשה או אפילו שנים לאחר מכן, עם תופעות קשות ביותר שפוגעות באיכות החיים. במקרה של פוסט טראומה טיפול זה דבר חשוב ובשורות הקרובות נכיר לכם את האפשרויות הקיימות, כולל אחת חדשנית ויעילה במיוחד – טיפול באמצעות נוירופידבק.

פוסט טראומה טיפול


פוסט-טראומה – מה זה בדיוק?

פוסט טראומה היא הפרעה שמתפתחת בעקבות אירוע טראומתי שאדם עבר, כזה שנחווה על ידו כמסכן חיים. אירועים טראומטיים יכולים להיות מאוד מגוונים ולמעשה נחשבים לחוויה סובייקטיבית. חשיפה למקרים קשים בצבא, פיגועים, תקיפה מינית ואפילו מקרים שנחשבים כביכול "שוליים" בתקופת הילדות – כל אלו יכולים ליצור מעין "צלקות" בנפשו של אדם ולגרום לתסמיני פוסט-טראומה. תסמינים אלו משתנים בין אדם לאדם ולעיתים משתנים גם לאורך הזמן אצל כל אדם ספציפי. הם יכולים להתבטא בסיוטי לילה, מחשבות חודרניות ופולשניות ללא שליטה, זכרונות של ריחות, תחושות, שקשורים למאורע, פחד ממקומות סגורים או פתוחים, קשיים חברתיים, משפחתיים וזוגיים ועוד.


כשמדובר בטראומות מתקופת הילדות, פעמים רבות פוסט-טראומטיים כלל אינם מודעים לסיבות שגורמות להם לחוות תופעות כל כך קשות. הם פשוט חשים את התסמינים, כשלעיתים מראות מהעבר והמציאות והדמיון מתערבבים. לכן חשוב מאוד לעלות על הבעיה כמה שיותר מהר, לעבור אבחון מסודר, לשלול הפרעות אחרות ובמקרה והאבחנה קובעת פוסט טראומה לפנות לקבל טיפול מיטבי.


טיפולי פוסט טראומה – מה היו האפשרויות עד היום?

הטיפול בפוסט-טראומה אינו נחשב לתהליך קל. לאחר האבחון המטופלים בדרך כלל מופנים לייעוץ התנהגותי-רגשי (טיפולים פסיכולוגיים) ובהתאם לתסמינים הקליניים גם מקבלים מרשמים לתרופות שונות, כגון נוגדות דיכאון, חרדה ועוד. למרות שהרפואה המודרנית מבצעת מאמצים אדירים להתאמה כמה שיותר אישית של ההליך הטיפולי, מטופלים פוסט-טראומטיים רבים עוברים תלאות בדרך למציאת התרופה המתאימה והמינון המיטבי שלה וגם במעבר בין מטפלים. תופעות הלוואי של התרופות, בנוסף לעובדה שכל הטיפולים הקיימים לא באמת מצליחים לעזור לכולם וכל שכן לטווח הארוך, אילצו את עולם המדע למצוא פתרון יעיל יותר והוא הגיע בדמות הנוירופידבק.


פוסט טראומה טיפול באמצעות נוירופידבק

נוירופידבק היא שיטה שפותחה בשנות ה-60 של המאה הקודמת, אך עברה מהפכה טכנולוגית אדירה בשנים האחרונות, כמו גם הכרה על ידי רשויות הבריאות. כיום כבר מדובר בטיפול מוכח מחקרית שמבוצע בבתי חולים רבים בארץ ובעולם, כזה שמשתלב היטב במכלול הטיפולים שמקבל המטופל ויכול לסייע עד לאין שיעור בהתמודדות עם הפוסט-טראומה. טיפול נוירופידבק מתבסס על העובדה שאצל מטופלים פוסט-טראומתיים נצפית פעילות שאינה אופטימלית בחלקים שונים של המוח, מה שניתן לזיהוי ואפיון.


אז איך זה עובד? המטופל חובש מעין כובע שכולל חיישנים שתפקידם לעקוב אחר הדפוסים החשמליים של המוח. הכובע מחובר למערכת ניטור שבה צופים המטפלים. המטופל צופה בטלוויזיה או משחק במשחק מחשב והמידע על דפוסי הפעילות החשמלית של מוחו מועבר לאנליזה. בשלב ראשון ניטור הפעילות המוחית מתבצעת במסגרת בדיקת QEEG והניתוח שלה משמש לצורך קביעת פרוטוקול אימון בהתאמה אישית.


באופן דומה מתבצע הטיפול גם כאשר על ראשו על המטופל כובע חיישנים. ההבדל הוא שבזמן הטיפול המטופל מקבל משוב – פידבק לכל אורך הטיפול, דרכו מוחו לומד באופן פסיבי לגמרי לשפר את פעילותו.


כאשר הטכנולוגיה מזהה את הדפוסים הבעייתיים, נשלח משוב ויזואלי או שמיעתי שמהווים מעין חיזוקים שלמעשה מאמנים את המוח באופן בלתי מודע לדפוס פעולה הרבה יותר אידיאלי. מכך ניתן גם להבין את שמה של שיטת הנוירופידבק – קבלת פידבק (משוב) מגלי המוח של המטופל ואימון המוח בצורה של חיזוקים עד להגעה למצב האופטימלי.


נוירופידבק – האם זה באמת כל כך מוצלח?

במקרה של פוסט טראומה טיפול נוירופידבק הוכח כבעל הצלחות אדירות (כמו גם במקרים אחרים כמו אוטיזם, הפרעות קשב וריכוז ועוד), הוא מצליח להשיג אותן תוך זמן קצר (3 עד 4 חודשים בלבד) ולשמר אותן לאורך זמן. כמובן שלא ניתן להחליף את כל הטיפול הרפואי בשיטת הנירופידבק, אך מי שרוצה לחזק את ההשפעה או אינו מרוצה מקצב ההתקדמות של הטיפולים השגרתיים שלו, מוזמן לעבור טיפול נוירופידבק ולהיווכח בעצמו עד כמה השינוי יהיה משמעותי, מהיר ויציב לאורך זמן.


אנחנו באלפא בריין נשמח לעזור לכם לשפר את איכות חייכם ולהתגבר על הטראומה האישית שאתם סוחבים איתכם. עם ציוד מתקדם, צוות מקצועי ומנוסה, טיפולים בהתאמה אישית אצלנו במכון או אצלכם בבית, אין שום סיבה שלא תצליחו לצאת לדרך חדשה ורגועה יותר. מוזמנים לפנות אלינו ולקבל פרטים נוספים.

logo בניית אתרים