פוסט טראומה בצבא – איך חוזרים לחיים שלפני?


מדינת ישראל היא מדינה שבה המציאות הביטחונית אף פעם לא יציבה. בכל רגע נתון עשויה להתפתח לחימה, ולכן צריך להיות ערוכים לכל תרחיש. כיום לא רק החיילים בחזית נלחמים, אלא גם התושבים שנמצאים בעורף. לפיכך מצב של פוסט טראומה הוא לא מצב שיכול לקרות רק במהלך השירות הצבאי. פוסט טראומה עשוי להופיע גם בעת הימצאות בעורף, במקום שאמור להיות הכי בטוח עבורנו. אך כמובן שהסיכוי לפוסט טראומה בצבא גדול  יותר, ככל שהחייל נמצא בתפקיד קרבי יותר, כך הסיכוי שלו להיחשף לכל מיני סיטואציות טראומתיות גדל. אז האם באמת ניתן להחזיר את החיים לקדמותם? התשובה היא חיובית. אפשר להחזיר את החיים לקדמותם, ולהשאיר את פוסט הטראומה הרחק מאחור.


פוסט טראומה בצבא


מהי פוסט טראומה באופן כללי?


על מנת שנוכל לדבר על פוסט טראומה בצבא, יהיה עליכם להכיר את המונח בכלליותו. מי שלא מכיר את המונח הזה כמו שצריך, יתקשה מאוד לזהות אותו כאשר זה מגיע אליו. יש כאלה שיוצאים מנקודת הנחה כי החוויות השונות שהם חווים הן חוויות רגילות לאחר השירות הצבאי. רק אחרי שמכירים את המונח טוב יותר, יהיה ניתן להבין כי לא מדובר על מצב סטנדרטי. פוסט טראומה זוהי הפרעה שמכילה בתוכה תופעות פסיכולוגיות, תופעות נפשיות ותופעות פיזיולוגיות. פוסט טראומה יכולה להופיע ברוב המקרים לאחר חשיפה לאירועים משמעותיים שבין היתר כוללים מצבים של סיכון חיים. זוהי הסיבה שבגללה חלק לא קטן ממקרי הטראומה מתרחשים בעת השירות הצבאי, ואת ההשלכות ניתן לראות גם זמן רב אחרי סיום השירות הצבאי אצל חיילים משוחררים שמאובחנים עם פוסט טראומה.


כיצד ניתן לזהות פוסט טראומה בצבא?


כמובן שכמו שמזהים כל סוג של פוסט טראומה, ניתן לזהות אותה גם במהלך השירות הצבאי או אחריו. יש כאלה שחווים את הסימפטומטיים הראשונים כבר במהלך השירות הצבאי, ולכן הערנות היא הכרחית. ככל שתנסו לטפל במצב מוקדם יותר, כך תהיה לכם האפשרות להתמודד איתו בצורה טובה יותר. אם מזהים את הסימפטומים מאחור, הטיפול עשוי לקחת זמן רב יותר ולהיות מורכב יותר.


  • הסימפטום הראשון הוא סימפטום שבו ישנו שחזור לא רצוני של האירוע בראש. לעיתים הוא עשוי לחזור על עצמו גם בחלומות כאשר אין שליטה על תת המודע. כל נושא קטן שקשור לאירוע הטראומתי יחזיר אתכם אליו על כל המשתמע מכך.
  • הסימפטום השני קשור להימנעות מביצוע פעולות שונות הקשורות לטראומה. בין אם מדובר על מפגש עם חברים, יציאה למרחב הציבורי או כל הימנעות אחרת שעלולה להופיע. לרוב מדובר על הימנעויות שלא היו קיימות טרם חווית האירוע הטראומתי.
  • הסימפטום השלישי הינו מצב של נדודי שינה שמשבשים את איכות החיים. רוב האנשים מצליחים לישון בלילה ללא כל בעיה, ומצבים של קשיים בשינה הם מצבים זמניים. במקרה שבו אתם חווים קושי בהירדמות, יכול מאוד להיות כי זה קשור לאירוע הטראומתי.

על מנת לאבחן פוסט טראומה בצבא ישנו צורך להיות תמיד עם האצבע על הדופק. כמו שהבנתם אם תצליחו לאתר את אחד מהסימפטומים האלה מוטב כי תפנו לאיש מקצוע שיאבחן את מצבכם מקרוב. אל תשאירו אתכם להתמודד עם המציאות החדשה לבד ואל תתעלמו מהמצב.


אז איך אפשר להתמודד עם פוסט טראומה בצבא?


מאוד יכול להיות כי יצא לכם לשמוע עד כה לא מעט דרכים להתמודדות עם פוסט טראומה בצבא. חלק מהדרכים יעילות יותר, וחלק מהדרכים יעילות פחות. אך תזכרו כי המטרה שלכם חייבת להיות להתמודד עם פוסט הטראומה בצורה הכי עמוקה שיש.


לא מעט מהשיטות והטיפולים שיוצעו לכם יהיו כאלה שנותנים מענה לזמן הקרוב. אך מה תעשו בהמשך הדרך? הרי פוסט טראומה ברוב המקרים מגיעה על מנת להישאר. היא לא תחלוף מעצמה אם לא תבחרו בשיטת טיפול שמטפלת בה מהשורש.


טיפולי נוירופידבק יכולים להחזיר אתכם לחיים ולהשאיר את הטראומה מאחור. טיפול זה מטפל בשורש הבעיה ולא רק בסימפטומים. חשוב יהיה לכם לדעת שצבא ארצות הברית מעניק לחיילים שלו במרכזי השיקום טיפול נוירופידבק לטראומה בצבא, עובדה זו רק מדגישה את הוכחת היעילות של טיפול נוירופידבק במצבים של פוסט טראומה בצבא. אם זה טוב לחיילים שם, בוודאי שזה טוב לחיילים שלנו.


מדובר על אימון מוח לאחר טראומה, שמטרתו לטפל בכל המוקדים הבעייתיים. המוח שלנו מחולק לחללים שונים, כאשר כל חלל משפיע על עניין מסוים בחיינו, הרגשות שלנו והתפקודים שלנו. טיפול נוירופידבק מטרתו היא לטפל באותו אזור במוח שאחראי על חווית הטראומה על מנת להפחית את הסימפטומים הטראומתיים וגם להעלים אותם. כמובן שמדובר על טיפול יסודי, הכולל בדיקה שממפה את הפעילות המוחית ומזהה את המוקדים בהם יש לטפל, ולאחר מכן, התאמת פרוטוקול טיפול ייעודי לכם, ליווי על ידי אנשי מקצוע ומטפלים מוסמכים. לאחר שהטיפול התחיל, בתוך זמן קצר אתם תוכלו לחוש בתוצאות. לא מעט חיילים שהיו בפוסט טראומה מצאו את עצמם חוזרים לחיים שלפני האירוע הטראומתי.

טואול - בניית אתרים