טיפול ב-OCD בשיטת נוירופידבק


טיפול ב-OCD המראה שיפור בהתנהגות הנובעת מההפרעה הנו טיפול בשיטה המבוססת על אימון מוחי של אזורים שונים במוח, המעורבים בסימפטומים, אשר פועלים באופן חריג ובלתי תקין.


המוח האנושי הוא גם ראי הנפש, וכל בעיה נפשית, מחלה או הפרעה באים לידי ביטוי בתפקוד שלו. ניתן לזהות את השוני בסריקת התפקוד המוחי, בין אדם הסובל לצורך ההסבר מ-OCD  או מכל בעיה או הפרעה נפשית אחרת, לבין אדם שאינו סובל מהפרעה זו. אצל הסובלים מ-OCD ניתן לראות פעילות חריגה ומשובשת באזורים מסוימים במוח הקשורים  לסימפטומים של ההפרעה ולכן טיפול נוירופידבק יכול להועיל.


ממחקרים ומהספרות הרפואית עלה, כי מטופלים אשר סבלו מהפרעת OCD וטופלו בשיטת הנוירופידבק, חוו הקלה משמעותית בתדירות ומשך המחשבות הטורדניות, וכן בהפחתה ניכרת בחזרה על ההתנהגות האובססיבית הכפייתית שאימצו לצורך "סילוק החרדות".


יש ואף הצליחו להשתחרר אחרי סדרת טיפולי נוירופידבק רצופים כליל מהתופעות מהם סבלו שנים רבות. הצלחות אלה מתועדות בספרות המקצועית.


טיפול ב ocd


OCD הנה הפרעת חרדה טורדנית אובססיבית


OCD הנה הפרעה טורדנית כפייתית המשפיעה על כל תחומי החיים ופוגעת ביכולת התפקוד. אנשים הסובלים מהפרעה זו נשלטים כל העת ע"י מחשבות והתנהגויות טורדניות הגורמים להם לחרדה אובססיבית. הם נמצאים בתוך מעגל של מחשבות פולשניות, ומאמצים התנהגות חזרתית, מעין טקסים החוזרים על עצמם שוב ושוב, טקסים אילו נותנים להם מרגוע זמני, וציפייה כי אלה יצליחו להקל על החרדה שלהם, אולם אין בהם שום השפעה מטיבה, והם הופכים לדפוס קבוע בלתי נשלט הגורם לסבל רב.


הפרעת OCD מוגדרת כהפרעת חרדה והתנהגות חזרתית אשר מאמצים הסובלים ממנה, כדי להיפטר מהמחשבה הטורדנית, אולם זו, לא רק שאיננה מקלה עליהם אלא אף הופכת לבעיה בעצמה. הם מוצאים את עצמם עסוקים כל היום בביצוע טקסים ופעולות החוזרות על עצמן שוב ושוב כמו ניקוי, סידור, ספירה ועוד ולא מצליחים לחדול מכך.


המחשבות וגם העיסוק בטקסים פוגעים באיכות החיים שלהם עד כדי כך שהם אינם מצליחים לנהל שגרת חיים שכן, המחשבות הטורדניות יחד עם ההתנהגות הכפייתית הנובעת מהן, הופכים לעיסוק העקרי שלהם.


טיפול ב-OCD בשיטת הנוירופידבק מסייע מאוד לסובלים מההפרעה.


מהו טיפול נוירופידבק?


טיפול ב-OCD בשיטת נוריופידבק (NeuroFeedback), הנה שיטה מודרנית אשר בה לומד המטופל לאמן את מוחו (באמצעות פרוטוקול טיפול מותאם אישית) כיצד להפעיל את מוחו באופן אופטימלי ולהסדיר פעילות חריגה הנובעת מהפרעת OCD. זהו טיפול שאיננו פולשני וגם לא תרופתי המבוסס על טכנולוגיה מתקדמת וחדשנות אשר הוכח כיעיל מאוד בשיפור והפחתת הסימפטומים של מתמודדי OCD והפרעות נפשיות אחרות.


בכל רגע מתקיימת במוחנו פעילות חשמלית של גלי מוח שונים. חריגות בפעילות החשמלית עלולה להעיד על הפרעה טורדנית כפייתית.


עיקרון ההתניה הוא זה עליו מבוססת השיטה. לדוגמה: המטופל צופה בסרט, והמחשב (אליו הוא מחובר באלקטרודות) קורא את פעילות גלי המוח שלו, וכאשר התגובה שלו נכונה, הוא מתוגמל בפידבק. כאשר מתקיימת פעילות בלתי תקינה ובעקבותיה גם תגובה שגויה, מסך הסרט הופך למטושטש עד שהמטופל מצליח להגיב בצורה נכונה והוא חוזר להיות ברור וחד. כך לומד המטופל כיצד להגיב נכון במצבים שהוא לא מגיב אליהם נכון, כתוצאה מההפרעה ממנה הוא סובל.


טיפול ב ocd


הטיפול הקונבנציונאלי והנוירופידבק


הטיפולים הקונבנציונאליים הניתנים היום לסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית OCD כוללים תרופות, טיפולים פסיכולוגים והתנהגותיים. אולם יש הטוענים כי טיפולים אלה אינם מספקים ואינם מובילים להטבה במצבם והם ממשיכים לחוות קשיים רבים בחייהם.


טיפול ב- OCD בשיטת הנוירופידבק מראה תוצאות חיוביות בטיפול בתופעה. זהו איננו טיפול תרופתי או פולשני אלא טיפול מתקדם שניגש אל הבעיה מכיוון אחר, בפתרון פיזי מעשי של אימון מוחי באזורים אשר פגועים כתוצאה מההתנהגות האובססיבית. אגב, טיפול זה הינו קונבנציונאלי לגמרי.


כל מטופל עובר בדיקת QEEG אשר מטרתה לרשום את הפעילות החשמלית במוח. לאחר כן מתקבלת תוצאת הסריקה אשר קובעת גם מהם האזורים בהם מתקיימת פעילות חריגה ולא נורמטיבית הזקוקים לאימון המוחי שישיב להם את הפעילות התקינה.


השיפור בפעילות המוחית הוא זה שיפחית את תדירות ורמת הסימפטומים ויוביל את המטופל לריפוי והחלמה.


זהו טיפול המוכח באופן מחקרי ומדעי. הוא מתבצע בשיטת  LORETA z Score, תוך שימוש במכשור ייעודי אשר עומד בדרישות בטיחות מחמירות ותו תקן בינלאומי, אמריקאי ואירופאי.


טואול - בניית אתרים