דיכאון  אחרי לידה: לטפל בקשיים ולחזור לחיים

הלידה חלפה לה מזמן, אבל חן לא מתאוששת, בכל הזדמנות היא נכנסת למיטה, אין לה תאבון, היא מוותרת על מפגשים בחוג התינוקות שנרשמה אליו, היא מוצאת את עצמה בוכה בלי הסבר, מתרגזת בקלות, לחזור לעבודה עכשיו נראה לה כמו משימה בלתי אפשרית, לא כשהיא ככה, היא מטפלת בתינוק על אוטומט, הכל מסביב באלגן, בעלה חוזר מיום עבודה ועוזר במה שרק אפשר, חן מרגישה שמשהו לא בסדר, משהו לא טוב קורה לה. חן כמו נשים רבות מתמודדת עם דיכאון אחרי לידה.  

דיכאון אחרי לידה מופיע אצל כ- 10% מהנשים, ובתקופת הקורונה האחוזים היו גבוהים בהרבה וכ - 40% מהיולדות חוו דיכאון אחרי לידה,

בין כאלה שחלו בנגיף ובין כאלה שמישהו במשפחה שלהן חלה.

הסימנים שיכולים להעיד על דיכאון אחרי לידה הם מצב רוח ירוד ועצבות, חוסר תאבון, קשיי שינה והירדמות, בכי, עצבנות, היעדר עניין ומוטיבציה, תחושת ריחוק מהתינוק החדש שנולד ומבני המשפחה, ויש עוד סימנים שיכולים להופיע בעצימות משתנה.

הדיכאון מופיע בדרך כלל בחודשים הראשונים שלאחר הלידה אך יכול להופיע גם לפני כן ועד כשנה לאחר מכן, ככל שהדיכאון נמשך זמן רב יותר ההשלכות שיש לכך משמעותיות, קיימת פגיעה משמעותית בתפקוד ומומלץ לפנות בהקדם לקבלת טיפול ועזרה מקצועית.

איך מטפלים בדיכאון אחרי לידה

לכל אחת יהיה נכון לקבל טיפול שמתאים לה ועבורה, ונדרש לשם כך לרוב גם יעוץ רפואי.

האפשרויות הן מגוונות: טיפול תרופתי, טיפול התנהגותי קוגניטיבי, טיפול פסיכולוגי ועוד, כאשר לכל אחד מהם יעילות משתנה.

אך מעל לכל אילו, ישנו טיפול מתקדם לדיכאון אחרי לידה שחשוב להכיר, טיפול שאינו בא לבטל את הטיפולים האחרים, אך ביכולתו לסייע בצורה כה משמעותית, כך שחלק מהנשים מוצאות שדווקא הוא סייע להם יותר מהכל - טיפול נוירופידבק, שיטה לאמן את המח שמטפלת בדיכאון ואשר אותו אנו מיישמים אצלנו במרכז "אלפא בריין סנטר".

מה זה בדיוק הטיפול הזה?

הטיפול מבוסס על הקשר שבין התפתחות הדיכאון לבין הפעילות המוחית של האדם. במצבי דיכאון ניתן לזהות חריגה בפעילות המוחית באזורים מסוימים במוח המעורבים בתסמיני הדיכאון. הדבר מוכח מדעית ומחקרית. התשובה לכך היא לאמן את המוח ולהחזיר את הפעילות המוחית לתפקוד תקין, והתוצאה היא הפחתת הסימפטומים ושיפור משמעותי באיכות החיים.  

אחד היתרונות הגדולים של הטיפול שהוא אינו תרופתי. הטיפול גם אינו פולשני ואינו כרוך בכאב או תופעות לוואי. 

יתרון נוסף ומשמעותי שהטיפול מותאם אישית לכל אחת, בהתאם לקשיים הספציפיים ולמטרות שרוצים להשיג מהטיפול.

הטיפול מתבצע בשיטת LOREATA Z SCORE שהיא השיטה המתקדמת בעולם לאימון המוח ומיושמת במרכזים רפואיים ברחבי העולם. 


איך מתחילים?

לפני שמתחילים מגיעים לפגישת יעוץ ובדיקת QEEG. בדיקה זו ממפה את הפעילות המוחית (אינה פולשנית) ומאפשרת לזהות האם ישנה חריגה בפעילות המוחית והיכן בדיוק.

לאחר מכן מתאימים תכנית טיפולים אישית לכל אחת, מוגדרת בזמן, הכוללת אימונים אצלנו במרכז בליווי אנשי מקצוע ומנהלת המרכז ד"ר נתנאל (Ph.D).


חיזרו אלי, אני רוצה לשמוע עוד

טואול - בניית אתרים