פיברומיאלגיה: הגיע הזמן לשים את הכאב מאחור

בישראל, מוערך כי למעלה מ-200,000 אנשים סובלים מפיברומיאלגיה (דאבת שרירים) מחלת שרירים שכיחה המתבטאת בכאבי שרירים ומפרקים, תסמינים של עייפות, בעיות שינה, כאבי ראש, רגישות לאור, רעש או ריח, קושי בריכוז או זיכרון ועוד מגוון תופעות. מחלה זו פוגעת משמעותית באיכות החיים ובתפקוד והיא נפוצה בקרב נשים.


מבחינת הטיפולים במחלה, ישנם סוגים שונים של טיפולים שמטרתם להקל על המצב, כמו למשל פיזיותרפיה, טיפולים שונים במים, טיפול תרופתי ועוד, אך בסופו של דבר חולים רבים חשים שאינם מקבלים מענה טיפולי אפקטיבי, ההשפעה על התסמינים מועטה ומתפוגגת במהירות, הצורך בהתמדה בטיפולים השונים מגבילה עד

מאוד, והכאבים הכרוניים הופכים להיות עבור חלקם בלתי נסבלים.

 

חולי פיברומיאלגיה רבים שואלים את עצמם, האם יאלצו לחיות עם כאב כרוני בלתי פוסק למשך שארית חייהם והתשובה היא שכיום יש עבורם פתרון. כיום ישנו טיפול מתקדם וייחודי לחולי פיברומיאלגיה – טיפול נוירופידבק. זהו טיפול לא תרופתי, ללא כאב ותופעות לוואי שמבוסס על העובדה שהמקור לכאב נמצא במוח.

 

מחקרים רבים שנעשו לאורך השנים האחרונות הוכיחו שתרגול למוח מהווה פתרון אופטימלי לחולים רבים שעד כה הרפואה כשלה בסיוע להם, ללא תרופות וטיפולים פולשניים, בעזרת תרגול אזורים ספציפיים במוח, הקשורים לתסמינים, ושיפור הפעילות שלהם באופן ממוקד.


במרכז לשיפור תפקודי המוח "אלפא בריין סנטר" מיישמים בחולי פיברומיאלגיה טיפולי נוירופידבק מתקדמים

כבר מספר שנים ויש להם בשורה לחולים: אמנם מדובר במחלה כרונית שמלווה את החולים לאורך זמן אך

ניתן לחיות ללא כאב, לאמן את המוח ולהחזיר אותו לתפקוד אופטימלי, לשפר את הסימפטומים מסבי הסבל, להפחית את הקשיים וגם להיפטר מהם.

טיפולי נוירופידבק שמקבלים חולי פיברומיאלגיה ב"אלפא בריין סנטר" הוכחו מדעית ומחקרית.

כך לדוגמא במחקר שבו השתתפו שלושים ושישה מטופלים שחולקו לשתי קבוצות באופן אקראי. קבוצה אחת קיבלה טיפולי נוירופידבק והקבוצה השנייה קיבלה טיפול תרופתי אנטי דיכאוני. לכל המשתתפים בוצע מבחן  Hamilton  לחרדה ודיכאון, מבחן  Beck להערכת דיכאון, שאלון ההשפעה של פיברומיאלגיה FIQ ,הערכת VAS ‏ - סולם כאב, לפני התחלת הטיפול, מספר פעמים באמצע הטיפול, ובסיום הטיפול.

תוצאות המחקר הראו שקבוצת המטופלים שקיבלו טיפולי נוירופידבק חוו שיפור משמעותי הרבה יותר  מהקבוצה השנייה. הם גם הציגו שיפור בפעילות המוחית שהודגם על ידי בדיקת QEEG.

כאן ניתן לראות מחקרים על יעילות טיפולי נוירופידבק בפיברומיאלגיה

אחת הבעיות עם פיברומיאלגיה, שלוקח זמן עד שמאבחנים את המחלה, וגם אז, הדרך למציאת הטיפול הנכון יכולה להיות מייאשת. לא סתם מכנים אותה "מחלה שקופה" שאין די מידע עליה ומענה לחולים.

 

"אובחנתי כחולה בפיברומיאלגיה לאחר ששנים רבות לא הצליחו לאתר את הסיבה לכאבים שלי. חשבו שאני ממציאה את הכאבים", משתפת חנה, "סבלתי מכאבים אדירים, ניסיתי את כל הטיפולים האפשריים, אבל הכאב לא נעלם".

 

חנה מספרת שהציעו לה טיפול נוגד חרדה ודיכאון שהפחיתו את הכאב במידה מועטה, אך גרמו לתופעות לוואי אחרות, ולכן נותרה ללא מענה. השינוי הגיע לדבריה לאחר שקיבלה טיפול נוירופידבק אצלנו במרכז, "עוצמת הכאבים פחתה, אני מסוגלת להתרכז, ישנה טוב יותר, חזרתי לחיות."

 

היא לא היחידה. גם יהודית, חולת פיברומיאלגיה מספרת שלא קיבלה מענה רפואי. "בסופו של דבר אחרי שלב הטיפול התרופתי הופניתי לפיזיותרפיה ולטיפול במים, אמרו לי "תתרגלי לחיות עם זה", אחד הרופאים שטיפל בי וראה כמה אני סובלת, דווקא הוא אמר לי שיש כאלה שנוירופידבק עוזר להם,

"עוזר זו מילה קטנה, זה שינה לי את החיים מן הקצה אל הקצה, חזרתי לעבוד מחוץ לבית, חזרתי לעצמי. יש לי חיים מלבד הכאב."


דברו איתי, אני רוצה לשמוע עוד

טואול - בניית אתרים