ספק של משרד הבטחון מס' 0011027986

ספק של משרד הבטחון מס' 0011027986

פוסט טראומה טיפול- אימון נוירופידבק מביא לתוצאות

מסתבר כי להפרעות הנפש השונות יש ביטוי בדפוסי הפעילות במוח ולכן פוסט טראומה טיפול באמצעות נוירופידבק עשוי להפתיע אתכם ביכולת שלו לשפר מצבי פוסט טראומה בטיפולים רצופים של תרגול ואימון מוחי.


במחקר משותף של מדענים גרמנים וישראלים על נפגעי פוסט טראומה, ובמחקרים רבים נוספים שנעשו בנושא זה, עלו כמה ממצאים מעניינים על השינויים המתרחשים באזורים שונים במוח כתוצאה מפוסט טראומה.


המסקנה הייתה ברורה: אם המוח זכר את הטראומה ובשל כך התפתחה פגיעה בתפקוד באזורים השונים במח, הדבר הנכון לעשות כדי לשפר את המצב, מעבר לטיפול בנפש הפגועה, יהיה להגיע אל השינויים הללו במוח, אל שורש הבעיה, ל"תקן אותם" על ידי אימונים למח ולהחזיר אותם לפעילות תקינה.


התרגול הזה יעבוד כמו מעגל תמורה. טיפול נפשי עשוי לשפר את מצבו של האדם הסובל מפוסט טראומה והתרגול המוחי עשוי לעזור לו מכיוון המוח - מהתפקוד הפיזי של האזורים שנפגעו ולאפשר לו לחזור לעצמו.

פוסט טראומה טיפול


נוירופידבק לנפגעי פוסט טראומה-  87% דיווחו על הקלה


שאושר על ידי ה FDA,  האימון משפר את הפעילות המוחית באזורים המעורבים בסימפטומים של הטראומה באופן ממוקד ומחזיר אותם לתפקוד אופטימלי ותקין. זוהי שיטת טיפול לא פולשנית, ללא תופעות לוואי וכאב שעובדת על שורש הבעיה.


אצל הסובלים מפוסט טראומה עולים וצפים "פלאשבקים" של האירוע הטראומטי ולעתים ריח, רעש, אור או כל מראה אחר עלולים להחזיר אותם לאותה נקודת זמן של התרחשות הטראומה עד שהם חשים שהם חווים אותה שוב.


הרבה פעמים אנשים הסובלים מפוסט טראומה לא יודעים שהם מתמודדים איתה, והם עלולים לגלות זאת אחרי כמה שנים בעקבות אותם זיכרונות מרים שצפים ועולים בהם.


לסובלים מפוסט טראומה יש כמה תופעות שמלוות אותם: זעם פנימי שהם מתקשים לשלוט בו. כניסה לתוך רגע הטראומה והתחושה שהם חווים אותה שוב. זה יכול לקרות להם באמצע הרחוב, בשינה, בביתם או בכל מקום אחר. הדבר השלישי הוא הימנעות מלהגיע למקומות או מצבים אשר מעוררים את הזיכרון הטראומטי.


בדיקת QEEG- פוסט טראומה טיפול!


פוסט טראומה טיפול נוירופידבק דורש בדיקת QEEG, סריקה מוחית באמצעות חיבור אלקטרודות למטופל לצורך הבדיקה. מדובר על בדיקה אובייקטיבית שנעשית באמצעות מכשיר הפועל בטכנולוגיה מתקדמת ולא פולשנית.


באמצעות הבדיקה סוקרים את הפעילות המוחית ולפי ניתוח ופענוח של התוצאות אפשר ניתן לראות – אילו אזורים פועלים בחריגת יתר ומהו האימון שיש לעשות באזורים הללו. כעת ניתן להתאים פרוטוקול טיפול יחודי מותאם אישית למטופל, לתסמיניו וליעדיו.


וכיצד ניתן לדעת מהו תפקוד מוחי תקין ומה לא? באמצעות הצלבה והשוואת מידע מול מאגר נתונים עולמי המכיל תבניות מוח ומידע לגבי התפקודים שלהם. זה בדיוק מה שעושים בשיטת הנוירופידבק.


את שיטת סריקת המוח גילה בשנות העשרים הנס ברגר, פסיכיאטר גרמני ובמחקר שנעשה 40 שנה אחר כך גילו חוקרים את השינוי בגלי המוח כביטוי למצבי מצוקה, מה שאומר שאפשר לתרגל את הגלים הללו ולהחזיר אותם לתפקוד תקין. מאז נעשו אין ספור מחקרים מבוססים בנושא שהוכיחו את יעילות טיפול נוירופידבק בפוסט טראומה.


הגישה המתקדמת בטיפול בנוירופידבק יוצאת מנקודת הנחה כי התנהגות האדם היא פועל יוצא של משתנים אלקטרופיזיולוגיים ובאמצעות פרוטוקול טיפול ייחודי מותאם אישית ניתן לשנות משתנים אילו ולשפר מצבים נפשיים כמו פוסט טראומה.


השיטה עובדת – זאת עובדה !


פוסט טראומה קיימת אצל מי שסובל ממנה ברמה הנפשית וברמה הפיזיולוגית. ממחקרים עלה כי אצל הסובלים מפוסט טראומה יש רגישות יתר, הצפה של רגשות שליליים וחוויה מחדש של האירוע הטראומטי וזה בא לידי ביטוי גם בסריקת מוח. הסריקה מוכיחה כי חלקים מסוימים האחראים על הנאה או משוב חיובי מתפקדים פחות טוב ולכן החשיבה השלילית משתלטת על החולה ולא מניחה לו.


המטרה במצבי פוסט טראומה טיפול באמצעות נוירופידבק, לסייע לאדם ברמה הפיזיולוגית "לתקן" את האזורים שמתפקדים באופן חריג כתוצאה מהאירוע כאשר התקווה היא כי תיקון שלהם יעלה מחדש אצל החולים רגשות חיוביים ויכולת עיבוד שונה ולא כזו המושפעת מהמצב הטראומטי.


נוירופידבק הנה שיטת טיפול מודרנית, בשיטה הזו באימון ותרגול של האזורים הלקויים במוח, המטופל מקבל משוב לכל אורך הטיפול, ולומד לזהות מתי מוחו מתקרב למצב אופטימלי ומתי לא. הסדרת גלי המוח באמצעות האימון המוחי, תורמים להקלה משמעותית של הסימפטומים מהם סובלים נפגעי פוסט טראומה ומשפרת את איכות חייהם. כבר אחרי מספר טיפולים ניתן יהיה לחוש בשיפורים כמו שינה יותר טובה, הפחתה במצבי המתח והדריכות האופייניים להם וכן ירידה ברמות הכעס והחרדה.


logo בניית אתרים