טיפול טבעי בהפרעת קשב וריכוז אצל ילדים

הורים רבים לילדי (ADHD) גילו כי באמצעות טיפול טבעי בהפרעת קשב וריכוז ניתן לשפר את מצבם ולהגביר את יכולת הריכוז שלהם. מדובר על הפרעה ידועה וכלל עולמית שבעקבותיה פותחו שיטות, טכניקות וטיפולים תרופתיים כדי לסייע להם בין 7%-10% מהילדים ובני הנוער עד גיל 18 מאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז בארץ ובעולם וזה הרבה.


אולם מסתבר כי כמו הרבה התנהגויות ונטיות אישיות מנטליות או פיזיות אשר ניתן לראות את התפקוד החריג שלהן במוח, כך בסריקה מוחית QEEG ניתן לראות את התפקוד החריג באזורים האחראיים על הקשב והריכוז.


באבחוני מוח שעשו לילדים עם הפרעת קשב וריכוז נצפה בבירור תפקוד מוח שונה מאשר אצל מי שלא סובל מההפרעה הזו ולכן להורים יש מחשבה רבה על טיפול בהפרעות קשב וריכוז לילדיהם.


מה קורה במוח של ילדים ומבוגרים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז?


במחקר שנעשה באמצעות MRI ואשר פורסם ב-כתב העת הרפואי מהידועים בעולם LANCET התפרסמו ממצאי מגה אנליזה של סריקות מוח מהן עלה כי אצל ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז יש חמישה אזורים קטנים באופן משמעותי ביחד לגודלם אצל ילדים שלא סובלים מהפרעת קשב וריכוז. גם בקרב מבוגרים הסובלים מההפרעה התגלו הפערים הללו.


בשנים האחרונות התמקדה הקהילייה המדעית בביצוע בדיקות MRI במטרה לחקור את הממצאים במוח בקרב הסובלים מהפרעת קשב, משום שיש שיטות טיפוליות של אימון המוח כמו נוירופידבק אשר תפקידן הוא "לתקן" באמצעות תרגול תפקודים חריגים.


הבדיקות בוצעו ב-23 מדינות ברחבי העולם בו השתתפו 2000 נבדקים הסובלים מהפרעת קשב וכ-2000 שלא סובלים מההפרעה. מהבדיקות עלו חד משמעית כי לסובלים מהפרעת קשב יש נפח יותר קטן של אזור האמיגדלה, הקאודט האקומבנס, הפוטמן וההיקומפוס (כולם שמות של אזורים במוח).


כן לא נמצא הבדל בגודל האזורים הללו בין הילדים שנטלו תרופות נגד הפרעת קשב לבין אלה שלא נטלו. אצל שתי הקבוצות האזורים היו קטנים מהרגיל.

טיפול טבעי בהפרעת קשב וריכוז אצל ילדים


חשיבות המחקר עבור קביעת אופן הטיפול


המחקר ותוצאותיו, אמורים לעניין בעיקר הורים אשר מחפשים טיפולים ותרופות שונות לפתרון בעיית הריכוז והקשב של ילדיהם. הוא מהווה תיעוד חדש לגבי השוני באזורים במוח בין ילדים הסובלים מההפרעה לבין ילדים רגילים ומחדד את ההבנה לגבי הבסיס ההתפתחותי של ההפרעה.


הוא מצא הבדלים אובייקטיבים שאין לפקפק בהם ויעזור בעתיד לחוקרים לשפר את הבנתם בנושא המוח.


בכל מקרה דבר אחד ברור עולה מן המחקר הזה והוא קשור לשיטה הטיפולית נוירופידבק. שיטה זו מספקת את המענה למוח, לאותם אזורים שנראים קטנים יותר בעצם אימון ותרגול שלהם ולכן אפשר להגדיר אותה כשיטה- טיפול טבעי בהפרעת קשב וריכוז אצל ילדים.


מהו טיפול טבעי בהפרעת קשב וריכוז אצל ילדים?


נוירופידבק הנה השיטה המובילה היום באימון ותרגול המוח בקרב ילדים ומבוגרים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז והיא יעילה גם בפתרון של בעיות נוספות אשר באות לידי ביטוי בתפקוד שונה וחריג באזורים במוח.


טיפול טבעי בהפרעת קשב וריכוז אצל ילדים עושה שימוש באמצעים טכנולוגיים כדי לגרות את המוח להיענות לאימון מוחי אשר יש לו מטרה מוגדרת מראש בהתאם לבעיה. נוירופידבק משמש כבר כמה שנים בהצלחה יתרה כטיפול האולטימטיבי בבעיות רגשיות, בהתקפי חרדה, בעיות קוגניטיביות, הפרעות קשב וריכוז, התנהגות תוקפנית ושכלול התקשורת.


איך מתבצע הטיפול?


ראשית מתבצע מיפוי של המוח, כדי לדעת מהם האזורים המגלים פעילות חריגה. היא יכולה להיות מופחתת או מוגברת. לאחר מכן מחברים את המטופל למערכת אלקטרודות והוא לומד כיצד לשלוט על הפעילות המוחית באמצעות תרגול שהוא טכנולוגי בעיקרו. המחשב מוציא פרוטוקול אשר מתמקד בתוצאות המיפוי וכן סריקה מסוימת לאזור במוח שאחראי על הבעיה בגינה הגיע המטופל. בזמן התרגול המוחי מגיב המכשיר בפידבק על הפעילות שמבצע המטופל, וכך יודעים אם הוא אכן מאמן את האזור הנכון ובאיזה אופן.


טואול - בניית אתרים