האם ניתן לנהל את הפרעת החרדה ולהתגבר עליה?

בכל רגע נתון מתחרשת במוח האדם פעילות חשמלית, ללא הפסקה, בשברירי שניות ובמהירות עצומה.

לעיתים, משהו משתבש, התקשורת נפגעת, מעיין "קצר חשמלי" במוח, וזו הסיבה פעמים רבות להתפתחות הפרעת החרדה.

 

במצבי חרדה, "מערכת הלימבית" במוח נכנסת לפעולה, האדם חש צורך 'להילחם או לברוח', ומתחיל להרגיש תסמינים גופניים כמו לחץ בחזה, רעידות, קוצר נשימה, זה יכול להרגיש כמו התקף לב, אף שמדובר בהתקף חרדה.

זהו מצב מפחיד ללא ספק. החרדה נובעת "מאזעקת שווא" שפועלת במוחו של האדם, היא משדרת לו שהוא נמצא תחת איום וסיכון, והאדם מגיב בהתאם, אף שהאיום אינו ממשי ואינו מציאותי. המשותף להפרעות החרדה השונות שהן פעמים רבות תוצאה של פעילות מוחית שאינה אופטימלית. 

האם ניתן ללמד את המח לפעול בצורה מיטבית?

אחד הדברים החשובים שלימדו אותנו המחקרים הוא, שמוח האדם הוא גמיש, הודות לתכונה זו ניתן לאמן אותו ולשפר את הפעילות המתרחשת בו, וכך להשיג שיפור מהותי בהפרעות השונות, כמו הפרעת החרדה.

 

איך זה עובד בדיוק?

אחת הדרכים המתקדמות לאמן את המוח היא בעזרת טיפול 'נוירופידבק' - אימון מוחי שמטפל 'במערכת הלימבית' שלא פועלת כסדרה. הטיפול מסדיר את הפעילות המוחית ולמעשה מתקן את ה"קצר" שנוצר.

דבר ראשון, מבצעים בדיקה שממפה את הפעילות המוחית - בדיקת QEEG (לא פולשנית), בדיקה זו מזהה אילו אזורים במוח זקוקים לאימון, ולאחר ניתוח שלה ניתן להתאים לכל אחד טיפול בהתאמה אישית עם עבודה לפי פרוטוקול טיפול יחודי לסימפטומים, לבעיות שזוהו, ולמטרות.

טיפול זה מוכח מדעית ומחקרית ונפוץ במרכזי בריאות בעולם.

טיפול נוירופידבק בהפרעת חרדה מומלץ לבצע ביחד עם טיפול התנהגותי קוגניטיבי CBT.

תחילה, צריך לטפל ב"קצר" שנוצר בפעילות המוחית, ואת זה עושה טיפול 'נוירופידבק' ובד בבד עובדים בטיפול התנהגותי על שינוי קוגניציות - פרשנויות לתחושות גופניות, האדם לומד למשל לפרש את הסימפטומים שהוא חווה כהתקף חרדה ולא התקף לב.

ברמה ההתנהגותית, במהלך הטיפול מייצרים חשיפות הדרגתיות לדברים שנתפסים "מאיימים" ומרגילים את הגוף להגיב בצורה נכונה.

חשוב להבין, יש אופנים רבים בהם מתבטאת החרדה במוח, הבשורה הטובה היא שכיום ישנה  היכולת לזהות את כל הנתונים האלו ולטפל בכולם.מה חשוב לדעת על טיפול 'נוירופידבק' בחרדה?

'נוירופידבק' הוא שם כולל למגוון שיטות טיפול. השיטה המתקדת היא LORETA Z SCORE והיא גם הנפוצה בבתי חולים בארץ ובעולם.

לטיפול בשיטה יחודית זו 87% הצלחה, כך לפי המחקרים, וכך לפי נתונים שנמדדים במרכז "אלפא בריין סנטר", המרכז המתקדם בארץ לשיפור תפקודי המח ולטיפולי נוירופידבק.

הטיפול מוכח מדעית ומחקרית, מתבצע במכשור בטוח ומאושר בשלושה תווי תקן: אמריקאי FDA, אירופאי ובינלאומי. 

הטיפול אינו תרופתי, אינו כרוך בכאב או תופעות לוואי.

היתרונות הם רבים, כך למשל, הטיפול קצר מועד, עד שלושה חודשים בדרך כלל, ושומר על האפקטיביות שלו לאורך זמן, גם שנים לאחר שהטיפול הסתיים.

כמו כן, הטיפול יעיל ביחד עם טיפולים נוספים, וגם לחוד, וגם כאשר מדובר בחרדה הנמשכת שנים רבות ומסבה סבל רב. 


הוכחות מחקריות

'נוירופידבק ' בחרדה מוכח מדעית ומחקרית. כאן ניתן לקרוא מחקרים מבוססים שנעשו והתפרסמו.

 

חזרו אלי, אני רוצה לשמוע עוד על טיפול בחרדה

טואול - בניית אתרים