טיפול OCD – השיטה שכדאי להכיר

OCD, או בעברית הפרעה טורדנית כפייתית, היא הפרעה נפשית אשר מאופיינת במחשבות אובססיביות וטורדניות הגורמות לחרדה ולביצוע פעולות חוזרות, כפייתיות וטקסיות במטרה להתמודד עם המחשבות ולהפחית את החרדה. ההפרעה מופיעה הן בקרב ילדים והן בקרב בוגרים, כאשר שכיחותה הכוללת בעולם עומדת על 1.1%-2.3%. לא פעם אנשים חושבים ש-OCD בא לידי ביטוי רק בהקשרים של סדר וניקיון אולם ההפרעה עלולה להתבטא במגוון תחומי חיים, כאשר המשותף לאנשים שמתמודדים עמה הוא הקושי המשמעותי בתפקוד – כתוצאה מהמחשבות הפולשניות ומהחזרה הכפייתית על פעולות. טיפול OCD יכול לסייע לאנשים שמתמודדים עם ההפרעה לשפר את איכות חייהם, ולכן אם יש אבחנה והפרעה לתפקוד היומיומי התקין, חשוב לקבל טיפול מתאים.

טיפול OCD באמצעות נוירופידבק

על מנת להקל על ההתמודדות עם ההפרעה, טיפול OCD עשוי לכלול טיפול תרופתי ו\או פסיכותרפיה התנהגותית או קוגניטיבית התנהגותית, אולם לא פעם המענה אינו מספק והמתמודד מוסיף לחוות קשיים משמעותיים בשגרת חייו. עבור אנשים אלה, טיפול נוירופידבק עשוי להוות הזדמנות לשינוי משמעותי וניכר. אז מה זה נוירופידבק? האם השיטה יעילה בטיפול ב-OCD? ועל מה כדאי לשים דגש כאשר בוחרים איש מקצוע לצורך טיפול בשיטה? כל התשובות לפניכם.

טיפול OCD

מהי שיטת נוירופידבק לאימון מוחי?

שיטת הטיפול נוירופידבק פותחה במאה ה-20, כאשר ניסוי שערך ג'ו קמייה העלה כי שהייה במצב מוחי מסוג אלפא מקושרת לתחושת רגיעה, וכי לאימון אדם לשלוט בגלי המוח שלו, ובפרט בגלי אלפא, עשויה להיות תועלת טיפולית. המחקר פורץ הדרך הוביל לתגליות נוספות אשר עם השנים, ולצד התפתחויות טכנולוגיות משמעותיות ומועילות, הובילו לפיתוח שיטת טיפול הנקראת נוירופידבק. במסגרת הטיפול בשיטה, נעשה שימוש בטכנולוגיה מתקדמת במטרה לאמן וללמד את המטופל לשלוט בגלי המוח שלו.

איך נראה טיפול נוירופידבק?

טיפול בשיטת נוירופידבק אינו פולשני ומבוסס על תוכנית טיפול אישית המותאמת לכל מטופל לאחר בדיקות יסודיות של תפקודו המוחי. לאורך הטיפול מחשב סורק את הפעילות המוחית של המטופל ומספק לו פידבק; לדוגמה, במהלך טיפול המטופל עשוי לשחק במשחק וידאו אשר יפעל כהלכה רק כאשר מתרחש דפוס הפעילות המוחית הרצוי, אולם כאשר דפוס הפעילות ישתנה לכזה שאינו רצוי, המטופל יקבל פידבק שלילי שיבוא לידי ביטוי בליקויים במשחק. על ידי כך, המטופל מאומן לשלוט בגלי המוח שלו, לזהות את הדפוסים השונים ולייצר פעילות מוחית רצויה.

טיפול OCD

נוירופידבק וטיפול ב-OCD – מה המחקר אומר?

שיטת נוירופידבק משמשת לטיפול במגוון הפרעות המקושרות לפעילות מוחית לא סדירה, בהן חרדה; דיכאון; לקויות למידה; הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות; OCD ועוד. לאורך השנים נערכו לא מעט מחקרים אשר בחנו את יעילותו של הטיפול בשיטת נוירופידבק בהפרעות שונות ומצאו כי הוא אכן יעיל ויכול להביא לשינוי המיטיב עם המטופל. כמו כן, במחקרים לא נמצאו תופעות לוואי משמעותיות.

טיפול OCD באמצעות נוירופידבק זכה להתייחסות מחקרית במספר מאמרים. אחד מהם, אשר פורסם בשנת 2011 בכתב העת Clinical EEG and Neurosciences, מצא שיפור בתסמינים בקרב שיעור ניכר מהנבדקים אשר קיבלו טיפול נוירופידבק. יש לציין כי כלל הנבדקים במחקר היו עמידים לתרופות, נתון המתקשר ליתרון משמעותי של הטיפול באמצעות נוירופידבק. פעמים רבות הטיפול בהפרעות המדוברות וכמובן ב-OCD מבוסס בין היתר על טיפול תרופתי, אולם חלק מהמתמודדים עמידים לתרופות ועל כן לא יכולים להיעזר בטיפול זה. עבורם, טיפול באמצעות נוירופידבק עשוי להיות המפתח לשיפור באיכות חייהם.

בחירת מטפל נוירופידבק

היום יש בשוק לא מעט מטפלים ומרכזי טיפול כמעט בכל שיטה, וגם בשיטת נוירופידבק. אז איך תקבלו החלטה מושכלת ותבחרו נכון את איש או אשת מקצוע איתם תרצו להתחיל תהליך טיפול OCD?

מטפל – לפני שבוחרים מטפל בשיטת נוירופידבק חשוב לבדוק מה הרקע של המטפל. אל תהססו לשאול איש מקצוע איזו השכלה והכשרה מקצועית הוא קיבל? האם יש לו ניסיון בתחום? עם אילו הפרעות? האם הוא עובר השתלמויות ומתעדכן בשינויים ובחידושים בתחום?

מכשור – כאמור, טיפול נוירופידבק נשען על שימוש בטכנולוגיות מתקדמות. חשוב לוודא שהמכשור במרכז איכותי ועומד בתקנים הרלוונטיים ומאושר על ידי ה FDA  מנהל המזון והתרופות האמריקאי.

שיטה – קיימות שיטות שונות לטיפול נוירופידבק. השיטה המתקדמת הנפוצה במרכזי בריאות בעולם היא LOREATA Z SCORE חשוב לוודא שהטיפול מתבצע בשיטה זו.

תוכנית טיפול אישית – הפרעות שונות באות לידי ביטוי באופן שונה אצל מטופלים ולכן חשוב שהטיפול ייעשה לאור תוכנית טיפול מותאמת אישית. טיפול נוירופידבק מקצועי מתבצע לאחר בדיקת QEEG  זוהי בדיקה שממפה את הפעילות המוחית ומזהה אילו אזורים זקוקים לאימון. ודאו כי בתחילת הטיפול מתבצעת בדיקה זו וכי מותאמת לכם תוכנית טיפול המתאימה לצרכיכם.

טואול - בניית אתרים