טיפול בלקויות למידה באמצעות נוירופידבק


טיפול בלקויות למידה באמצעות נוירופידבק משנה לגמרי את כל מה שחושבים על לקויות למידה ועל הדרך לטפל בהן. מי שמתמודד עם לקויות למידה מרגיש את ההשפעה שלהן בתחומים רבים, בעיקר בלימודים אך לא רק. הדבר משפיע על קשרים חברתיים, דימוי עצמי, והבעיה היא שלקויות הלמידה לא הולכות לשום מקום, הן יכולות להמשיך ללוות גם בבגרות ולכל החיים. אצל כל אחד לקויות הלמידה באות לידי ביטוי בצורה שונה. ילד, נער או אדם הסובלים מכך ונמצאים במסגרת חינוכית, תמיד מרגישים שהם בפיגור אחר החומר. שהם לא מבינים ומצליחים לבצע משימות כמו השאר, וזה עלול לפגוע גם בביטחון העצמי שלהם ובקשרים החברתיים שהם יוצרים. הם מנסים שיטות שונות שיקלו על חייהם, נעזרים במורים פרטיים, בשיעורי עזר, ולרוב אינם רואים את הסוף, הצורך המתמיד בקבלת עזרה עלול לגרום לתסכול מתמשך. כיום, ישנה דרך חדשנית ומתקדמת לטיפול בלקויות הלמידה וכבר רבים נעזרו בדרך זו, טיפול נוירופידבק – אימון מוחי שמטפל בשורש הבעיה.

טיפול בלקויות למידה


טיפול בלקויות למידה  - מה הבעיה


אפשר לומר כי למערכת החינוך אין באמת פתרון לתלמידים עם לקויות למידה. מי שסובל מלקויות למידה מזוהה מיד במסגרת החינוכית וההתערבות המוצעת היא הוראה מתקנת, שיעורי עזר, הוראה פרטנית ותגבור, כל אילו אינם באמת פותרים לכל אחד את הבעיה, וההצלחה קשורה ביכולת של כל אחד להתמודד עם הקושי שמביאה אתו הלקות במציאת דרכים חלופיות שיעקפו את הקשיים הנערמים בדרכם.


לקויות למידה באות לידי ביטוי כפגיעה ביכולת לרכישת כתיבה, קריאה, לימוד חשבון, היכולת להבין, לבצע הקשרים, משימות מורכבות. הדבר שרבים אינם יודעים הוא שללקויות הלמידה יש בסיס בתפקודי המוח. יש קשר ישיר בין הקשיים שמביאות איתן לקויות הלמידה, לבין הפעילות המוחית של כל אחד. הדרך לטפל בכך היא לאמן את המוח.


מהו טיפול נוירופידבק ללקויות למידה?


לקויות למידה באות לידי ביטוי בפעילות של גלי החשמל במוח. כלומר - אצל מי שסובל מלקויות למידה יש תפקוד שונה וחריג באזורים מסוימים במוח וטיפול נוירופידבק מציע את הפתרון ההגיוני ביותר שכול לשפר את המצב – לאמן את המוח.


טיפול נוירופידבק מתחיל בבדיקת QEEG (לא פולשני בשום צורה) אשר מבצע סריקה מוחית ומזהה אזורים שבהם קיימת פעילות לא תקינה. עם קבלת התוצאות, מותאם לכל אחד פרוטוקול טיפול ייחודי, אשר המטרה שלו היא להחזיר למוח את התפקוד הנכון באזורים שנצפו כחריגים. זו יכולה להיות פעילות יתר או תת פעילות.


טיפול בלקויות למידה באמצעות נוירופידבק זוכה להצלחה בקרב רבים מהמטופלים. לטיפול זה 87% לפי המחקרים הרבים עליהם הוא מבוסס. הורים רבים מגלים לאחר שנים של עזרה והשקעה כספית בילדיהם, שדווקא טיפול זה מוכיח את עצמו ובתוך זמן קצר מציג תוצאות.

טיפול בלקויות למידה


אימון מוחי לשיפור לקויות הלמידה- זו השיטה!


כאשר הסובלים מלקויות למידה משפרים באמצעות אימון מוחי בשיטת נוירופידבק את היכולות שלהם, להבין, לרכוש השכלה, ללמוד בלי עזרה, לבצע משימות, לקרוא בקלות ועוד, הם כבר אמורים להרגיש בשינוי רב. התוצאה החיובית גורמת להם לאופטימיות והם לא חווים את אותו תסכול שהם חוו קודם לכן. הם גם מבינים שהשיפור מושג לא באמצעות תרופות אלא שהם עשו זאת - בזכות עצמם. הדבר המשמעותי הוא שהתוצאות שהביא איתו טיפול נוירופידבק נשמרות לאורך זמן, מה שהשגת – שלך. כך פועל המוח שלנו, מה שאנו מלמדים אותו הוא זוכר.


טיפול בלקויות למידה באמצעות נוירופידבק, מוביל את המטופלים ללמידה חדשה הם יכולים להשיג יותר, להצליח, לממש את היכולות והכישורים שלהם, שקודם לכן לא באו לידי ביטוי. זוהי חוויה חדשה וחיובית עבורם הגורמת להם גם למוטיבציה ואופטימיות.


הם לומדים את דפוסי הפעולה של גלי המוח באמצעות קבלת פידבק חיובי ומשום כך השיטה נקראת- נוירופידבק. בתהליך הזה הפעילות של המוח מתחזקת ומתגברת. המטופל נמצא מול מסך מחשב מחובר לאלקטרודות וכאשר הוא מגיב נכון, המכשיר נותן לו פידבק חיובי או שלילי והוא משנה את התרגול המוחי בהתאם, בהנחיה צמודה של מטפל שמלווה אותו ונמצא איתו לאורך כל הדרך.


הגילוי הזה שבו המטופל נוכח ומעורב במה שמתרחש במוחו הוא יתרון גדול, הגורם למי שסובל מלקויות למידה לקחת אחריות על הבעיה, וגם להתמלא במוטיבציה כדי לשפר את המצב  שנתון בשיטה זו - רק בשליטתו, או יותר נכון בשליטת המוח.

טואול - בניית אתרים