בעיות קשב וריכוז טיפול טבעי


היום יש לסוגים שונים של בעיות קשב וריכוז טיפול טבעי שמצליח לסייע ולשפר את המצב. מהפרעת קשב וריכוז סובלים היום 7%-10% מילדים ובני נוער עד גיל שמונה עשרה. הטיפול הניתן להם היום כולל תרופות כמו קונצרטה, ריטלין ועוד אשר יש להן מנגנון של שחרור מושהה. הן משפיעות על החלק הקדמי של המוח ומשפרות את התפקוד כל עוד התרופה פעילה, ולזמן קצר. ידוע כי כ-60% מהמטופלים יגיבו לתרופות במידה מסוימת, אולם יש כאלה שלא יגיבו אליהן ואף יפתחו תופעות לוואי.


טיפולים נוספים אליהם פונים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז הם טיפולים אלטרנטיביים, אולם אלה חשוב לציין לא נחקרו בצורה קלינית מסודרת ואין שום הוכחות מוצקות לגבי היעילות שלהם. הורים בצר להם- מנסים לסייע לילדיהם גם בדרך זו, אך לא אחת מבינים כי זה לא באמת משפר את המצב.


לעומת אלה, קיים טיפול אשר מצד אחד אינו תרופתי, ומצד שני קונבנציונלי אשר מסייע במצבים של הפרעת קשב בצורה משמעותית. טיפול זה נקרא נוירופידבק. טיפול באמצעות נוירופידבק, הוא כאמור טיפול לא תרופתי אשר מבוסס על עקרונות של מדעי המוח והיעילות שלו גבוהה אצל 87% מכללי המטופלים. מאמרים רבים בקשר להשפעתו האפקטיבית על המוח פורסמו בפרסומים מדעיים ורפואיים נחשבים על פני השנים.

בעיות קשב וריכוז טיפול טבעי


מהי טכנולוגיית נוירופידבק?


(NeuroFeedback) נוירופידבק היא דרך לאמן את פעולת המוח ולשפר את המצב. כשמדברים על בעיות קשב וריכוז טיפול טבעי מדברים בדיוק על נוירופידבק. טיפול שמתבצע בטכנולוגיה מתקדמת. בדרך זו של אימון המוח המטופלים לומדים לאמן את מוחם ולשפר תפקודים חריגים ולא תקינים של אזורים שונים במוח, המעורבים בסימפטומים השונים של הבעיה.


מוח האדם פועל באופן שהוא מייצר אותות חשמליים בתדרים משתנים, בעוצמות משתנות ובאזורים שונים. בעיות שונות כמו הפרעת קשב וריכוז ועוד, באות לידי ביטוי גם בפעילות המוחית של האדם הסובל ממנה. באמצעות טיפול נוירופידבק ניתן לאמן את האזורים הללו (באמצעות אלקטרודות המחוברות אל המטופל בצורה לא פולשנית כלל) ולשפר את התפקוד שלהם, ככל שהתפקוד משתפר, כך המטופל חווה בעצמו את השיפור שמגיע. טיפול זה מסייע למטופלים להחזיר לעצמם את השליטה בחייהם. זהו כאמור טיפול לא תרופתי, לא פולשני וללא כאב ותופעות לוואי, יש לו רק יתרונות.


לא רק תרופות - בעיות קשב וריכוז טיפול טבעי !


טיפול נוירופידבק מבוסס על אימון מוחי המונחה באמצעות משוב ולכן קוראים לשיטה נוירופידבק ללא תרופות- בעיות קשב וריכוז טיפול טבעי לחלוטין, ולא פולשני.


את המטופל מחברים באלקטרודות למכשיר הנוירופידבק ומבקשים ממנו לדוגמה לצפות בסרט. כאשר המטופל צופה בסרט, המחשב קורא את הפעילות המוחית של גלי המוח ובכל פעם שהפעילות תקינה, המטופל מקבל משוב. כאשר מתקיימת פעילות חריגה או בלתי רצויה המחשב מזהה זאת ומוציא פרוטוקול טיפולי לאימון מוחי באזורים שלא תפקדו בצורה מיטבית.


טיפול בבעיות קשב וריכוז באמצעות נוירופידבק משפר את ויסות הקשב והריכוז, זאת ללא נטילת תרופות שלעתים גורמות לתופעות לוואי. לחלק מהסובלים מהפרעה זו יש גם בעיות שינה, וידוע כי לאחר טיפולי נוירופידבק גם איכות השינה משתפרת.


הטיפול מותאם אישית בהתאם למצב התפקוד המוחי של כל מטופל והיא משפיעה עליו ברצף ולא רק למשך כמה שעות. למעשה, הוכח שטיפול זה שומר על תוצאותיו לאורך זמן וגם שנים לאחר שהטיפול הסתיים.

בעיות קשב וריכוז טיפול טבעי


כן- יש הוכחות ליעילות הנוירופידבק בהפרעת קשב וריכוז!


טיפול נוירופידבק לסובלים מהפרעת קשב וריכוז, זוכה להצלחה רבה בקרב המטופלים והשפעתו החיובית הוכחה במחקרים רפואיים רבים. כבר בשנת 1995 פורסם מאמר על תוצאות מחקר בו נבדקו ילדים שסבלו מהפרעת קשב וריכוז, כאשר למחציתם ניתן ריטלין- התרופה הכי מוכרת לטיפול בבעיות קשב וריכוז ומחציתם טופלו בנוירופידבק. מתוצאות המחקר עלה כי מדדי הקשב והריכוז בקרב שתי הקבוצות היו זהות והמסקנה המתבקשת שעלתה היא כי לטיפול באמצעות נוירופידבק יש אפקט ממש כמו התרופה.


ב-2003 פורסמו תוצאות מחקר אשר עקבו אחר ילדים עם הפרעת קשב וריכוז שטופלו בנוירופידבק. מהמחקר עלה כי טיפול בעיות קשב וריכוז טיפול טבעי באמצעות נוירופידבק נשמר למשך 10 שנים, זאת לעומת השימוש בריטלין באופן יום יומי.


גם בשנת 2007 פורסם בעיתון Pediatrics מהחשובים שבעיתוני הילדים בעולם מחקר אשר הוכיח כי יעילות הטיפול בנוירופידבק כאמור, שיטה לא פולשנית וללא תרופות יעילה בדיוק כמו נטילת ריטלין.


ב- 2010 פורסם בעיתון רפואי חשוב מאמר אשר הוכיח כי הטיפול בנוירופידבק עשוי לתקן את הפעילות המוחית של הסובלים מהפרעת קשב וריכוז, לאחר מכן מוחם פועל בצורה תקינה ובפער גדול לעומת מצבם לפני הטיפול.


אפשר לומר כי הטיפול בטכנולוגיית נוירופידבק נחקר ומבוסס על עקרונות מדעיים בתחום חקר המוח והוא מסייע לא רק בבעיות של קשב וריכוז אלא גם במצבי חרדה, פוסט טראומה ועוד.


טואול - בניית אתרים