טיפול בהפרעות קשב וריכוז

בין 4%-12% מהילדים מאובחנים עם הפרעות קשב וריכוז. גם מבוגרים סובלים מהפרעה זו.  לרוב, טיפול בהפרעות קשב וריכוז הוא תרופתי, בדרך כלל ריטלין, אשר כרוך גם  בלא מעט תופעות לוואי ולא תמיד מצליח לסייע לכולם.

בשנים האחרונות הוכח במחקרים רבים כי דווקא טיפול נוירופידבק עשוי לסייע לילדים ומבוגרים בהפחתת הסימפטומים ובהתמודדות עם הקשיים.

הפרעת קשב וריכוז הנה הפרעה נוירו-התפתחותית אשר מקשה על התפקוד בחיי היום יום, בעיקר כאשר מדובר על ילדים ובני נוער במסגרות חינוכיות, שאינם מסוגלים לשבת במקום אחד לזמן ממושך, דעתם מוסחת תדיר והרבה פעמים הם נדרשים להשלים פערים של לימוד בשל כך. הבעיות הללו בסופו של דבר מערערות את הביטחון העצמי שלהם ושל הוריהם המחפשים פתרונות שונים וכאמור נעזרים בתרופות שלא תמיד יעילות.

הפרעת קשב וריכוז  מאובחנת בדרך כלל בגילאי בית הספר. ילדים אלה פעלתניים ופעילים יתר על המידה "מפריעים" או אף מכונים "עצלנים". מפטפטים באמצע השיעור, קמים והולכים. מנדנדים כיסא או את הרגליים, מתפרצים לדברי המורה או לדברי חבריהם. לא מסוגלים להתרכז וגם לא להיות בשקט. הפרעת קשב וריכוז היא שונה מאדם לאדם וגם משתנה בעצמה במהלך החיים והיא מסווגת לכמה סוגים.

טיפול בהפרעות קשב וריכוז

סוגים שונים של הפרעת קשב וריכוז

טיפול בהפרעות קשב וריכוז ניתן למי שאובחן כ- ADD או ADHD הסובל מאי  שקט, קשיי קשב. התנהגות מרחפת או חולמנית והסחות דעת מרובות. ילדים אילו מתקשים להתמיד במשימות, לקבל החלטות, להתקדם בלימודים, ולרכוש מיומנויות חברתיות ולימודיות.

הסוג השני הוא ADHD/HL אשר בו נראה התנהגות היפראקטיבית, אימפולסיבית ודומיננטית שיכולה גם להתבטא באגרסיביות. הסובלים ממנה יחוו קושי לדחות סיפוקים וכן תנודות קיצוניות רגשיות כמו למשל בכי אחרי צחוק ועוד. הם מתנהגים בצורה בלתי צפויה והאינטראקציה שלהם עם הסביבה לא ברורה ומאוד מתסכלת.

Combined Type (ADHD/C או ADHD/COM). זהו סוג של הפרעת קשב שמי שסובל ממנה גם סובל מאימפולסיביות והיפר אקטיביות.

הסימפטומים של ההפרעה מופיעים כבר בינקות או בילדות אולם הם מאובחנים כאמור רק בגילאי בית ספר כאשר הם נדרשים להתרכז ולשבת בשיעורים.

מה קורה להם בלימודים?

מי שמאובחן כסובל מהפרעת קשב וריכוז, מקבל טיפול בהפרעות קשב וריכוז באמצעים המקובלים היום ובנוסף לתרופות גם לעתים רבות טיפול פסיכולוגי שכן אלה השוהים במסגרת חינוכית, מתחילים לפקפק ביכולות ובביטחון העצמי שלהם על רקע ההפרעה.  הם לא יצטיינו בלימודים משום שההפרעה גורמת להם לא לשים לב לפרטים, להתקשות בהכנת שיעורי בית. הם עלולים לאבד באופן קבוע חפצים שונים. הם פזיזים, נמהרים ואימפולסיביים ולא תמיד הסביבה תוכל להכיל את ההתנהגות שלהם.

כאשר מדובר על ילדים קשה מאוד לאבחן בעיקר את מי שסובל מהפרעת חוסר קשב וריכוז אבל איננו היפראקטיבי. ילדים אלה מודעים לקשיים שלהם והרבה פעמים מפתחים יכולות קוגניטיביות גבוהות כדי לפצות על הקשיים האחרים שלהם, ואף מנסים להסתיר אותם.

טיפול מתאים המוכח כיעיל ומפחית את הקשיים הנלווים להפרעה זו הוא טיפול נוירופידבק.

טיפול בהפרעות קשב וריכוז

מהו טיפול נוירופידבק ואיך הוא מסייע בהפרעות קשב וריכוז?

נוירופידבק זהו טיפול טכנולוגי שבו מאמנים את המוח, טיפול זה מלמד את המטופל לשלוט באופן עצמאי על הפעילות המוחית שלו ומסתבר שזה אפשרי ומשפר את הפרעת הקשב והריכוז. נוירופידבק טיפול בהפרעות קשב וריכוז נעשית באופן בו מחברים את המטופל באופן חיצוני ולא פולשני למערכת חיישנים, באמצעות משוב-פידבק המטופל לומד לשפר את הפעילות המוחית שלו באזורים אשר מתגלה בהן פעילות חריגה.

טיפול הנוירופידבק יוצא מתוך נקודת הנחה כי ניתן לשפר את הפעילות המוחית שלנו באמצעות אימון, והמנחה מלמד את המטופל כיצד ואיך לשלוט באזורים המסוימים הדורשים "תיקון" ובכך לשנות את הפעילות שלהם.

לפני הטיפול נערכת למטופל בדיקה, ממפים את הפעילות המוחית, כך ניתן לזהות אילו אזורים זקוקים לאימון. לאחר מכן מתחבר המטופל לאימון שנקבע לו באופן ממחושב ולכל מטופל יש פרוטוקול טיפול שונה, ייחודי לו, לקשיים ולמטרות שלו.

נוירופידבק איננו טיפול פולשני, העברת האותות באמצעות הגלאים קולטת את פעילות גלי המוח והמחשב קולט אותם ומעבד אותם. הוא מפענח את הפעילות בזמן האימון ומגיב בפידבק.

טיפול באמצעות נוירופידבק נמצא כבעל סיכויי הצלחה גבוהים של 87% הצלחה בתחום הטיפול בהפרעת קשב וריכוז, זאת ללא תלות בטיפול תרופתי הדורש שימוש יומי קבוע . טיפול זה מטפל בשורש הבעיה והתוצאות החיוביות שלו נשמרות לאורך זמן.

טואול - בניית אתרים