ספק של משרד הבטחון מס' 0011027986

ספק של משרד הבטחון מס' 0011027986

  1. דף הבית
  2. אודות
  3. מידע נוסף
  4. טראומה וחרדה
  5. הפיתוח הטכנולגי שמטפל בטראומה

הפיתוח הטכנולוגי שמטפל בטראומה וחוסך שנים על ספת הפסיכולוג

תמונות הילדים שכולנו חיכינו לראות, שוב בחיק משפחתם, חוזרים לגן ולבית הספר, היו מרגשות ומעודדות מאוד. יחד עם זאת, ברור שעבור רובם החזרה היא רק נקודת ההתחלה, לפניהם דרך ארוכה, ורק ימים יגידו איך כל אחד מהם יעבד את הטראומה, ואיך ישפיעו עליהם האירועים שחוו בבגרות ובהמשך החיים.

מחקרים רבים מראים כי לאירועים טראומתיים בילדות כמו: מלחמה, פגיעה מינית, פעולות טרור, פטירת הורה, מחלה, תאונה, הזנחה, התעללות ואלימות, עלולות להיות השלכות ארוכות טווח בבגרות. אמנם, חלק מהילדים שחוו טראומה בילדות, ילמדו לחיות לצד הזיכרון ולא יחוו בהכרח קשיים בהמשך החיים, אולם אחרים יכולים לפתח בעיות בריאותיות, קשיים חברתיים, התמכרויות והפרעות נפשיות.

 

הטראומה, כדרכה של טראומה, יכולה לצוץ בשלבי החיים המוקדמים וגם המאוחרים. אבל הטראומה נמצאת שם כל הזמן, אולי בהדחקה, אולי על אש נמוכה, עד שטריגר מסוים לפעמים מציף אותה ואת הצורך להתמודד איתה פנים מול פנים.  

 

אבל אל תתנו לתחזית הקודרת להשפיע עליכם כי יש סיבה טובה לאופטימיות. אחד הדברים היותר משמעותיים שהמחקרים גילו בעשורים האחרונים הוא, כי טראומה מהילדות מתבטאת בפעילות מוחית שהשתבשה בגיל צעיר, ואת המוח שהינו איבר גמיש, אפשר לאמן ולהחזיר לתפקוד אופטימלי, וכך למעשה, "לתקן אותו", להחזיר אותו כביכול למצב בו היה לפני הטראומה, ובדרך זו להשתחרר ממנה.

 

עכשיו השאלה היא איך עושים את זה? איך מאמנים את המוח?

היום, יש שיטה טכנולוגית פורצת דרך לאמן את המוח – דיפ בריין נוירופידבק.

נוירופידבק – איך זה עובד?

בטיפול נוירופידבק מאמנים אזורים ספציפיים במוח, שבהם בדיקת QEEG זיהתה פעילות משובשת וחריגה. בדיקה זו היא למעשה בדיקת EEG שעוברת ניתוח סטטיסטי ומתמטי של הפעילות החשמלית המוחית.

הבדיקה משמשת להתאמת פרוטוקול טיפול בהתאמה אישית לכל אחד, בהתאם לאזורי המוח הזקוקים לאימון, לתסמינים ולמטרות הטיפול.

במהלך טיפול נוירופידבק פעילות המוח נמדדת בזמן אמת כאשר מצמידים למדידה משוב – פידבק, המופעל בתגובה לעבודה המוחית החיובית שנעשית באופן לא מודע בכלל, על ידי המטופל תוך כדי הטיפול.

 

כך זה עובד: המטופל צופה בסרט או משחק מול מסך מחשב, המופעלים בטכנולוגיה מתקדמת בסנכרון מלא עם הפעילות המוחית שלו. דרך פידבק, משוב ויזאולי המופיע על המסך, וכן פידבק קולי, צלילים, המטופל לומד להפעיל נכון את מוחו וכך מאמן אותו. הפידבק הוא מעיין "פרס", תגמול על פעילות רצויה. 

למה דווקא נוירופידבק לטיפול בטראומה?

בין הטיפולים הנפוצים בפוסט טראומה מהילדות ניתן לראות פסיכותרפיה CBT, שבו המטופל לומד לאמץ דפוסי חשיבה חדשים. הטיפול מסייע ומביא להקלה מסויימת. לעיתים גם נראה שימוש בתרופות. אך מי שחווה טראומה בילדות יודע שאלה לא תמיד אפקטיביים לכל אחד, וכל שכן לא לאורך זמן.

לעומת אלה, נוירופידבק הנה שיטת אימון מוחי הפועלת באופן ישיר על תפקוד המוח והיא מלמדת את המוח לתפקד באופן יותר יעיל ולהתגבר על ליקויים שנוצרו בתפקוד המוחי בעקבות טראומה מהילדות, כך שהטיפול הוא בשורש הבעיה וההשפעה ישירה ודרמטית יותר.

טיפול נוירופידבק יכול לחולל שינויים ארוכי טווח בזמן קצר מאוד בתפקודי המח של האדם, למזער את הנזק מחוויית הטראומה ולהפחית משמעותית את הסימפטומים, כך שלא ימשיכו להשפיע באופן שלילי וללוות את האדם כל חייו.

מה היתרונות הנוספים של טיפול נוירופידבק?

מעבר לכך שהטיפול עובד על שורש הבעיה ומותאם אישית לכל אחד, הטיפול אינו תרופתי ואינו פולשני, אין בשימוש בו תופעות לוואי או כאב, ובתוך פרק זמן קצר כבר רואים תוצאות. בסך הכל הטיפול נמשך על פני מספר חודשים, ולאחר מכן אין צורך לחזור על הטיפול, הוא שומר על התוצאות שלו לאורך זמן. 

לאיזה שיפור אפשר לצפות מטיפול נוירופידבק?

השיפור הוא אינדיבידואלי לכל אחד ומודדים אותו ביחס לנקודת ההתחלה, על פי משוב שמתקבל מהמטופל. את השיפור אפשר לראות גם בבדיקה חוזרת של QEEG . שיפור יכול להיות שינה איכותית יותר, רוגע, יכולת להתרכז במשימות, בעבודה, בלימודים. פחות סטרס ולחץ. פחות זיכרונות מעוררים. יש כאלה שמדווחים על שיפור כבר אחרי טיפול אחד או מספר טיפולים בודדים, ויש כאלה שאצלם השיפור מגיע אחרי חודש, חודשיים. בסופו של דבר זהו תהליך של מספר חודשים שבסופו יש אנשים המגדירים את עצמם כמי "שנולדו מחדש". 

למידע נוסף, התייעצות, וקביעת פגישה לבדיקה והתאמה לטיפול השאירו פרטים 

logo בניית אתרים