ספק של משרד הבטחון מס' 0011027986

ספק של משרד הבטחון מס' 0011027986

הפרעות קשב וריכוז טיפול אלטרנטיבי – מה זה נוירופידבק?

הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה שכיחה למדי אשר בין 7% ל-10% מהאוכלוסייה מתמודדים איתה. אולם על אף תפוצתה הרחבה, לא מעט אנשים שמתמודדים עם ההפרעה או מעוניינים לטפל בילדיהם שאובחנו עמה יש קושי עם דרכי הטיפול הנפוצות, עם תופעות לוואי אפשריות שלהן, יעילות וכד'.

לכן, כשמדברים על הפרעות קשב וריכוז טיפול אלטרנטיבי לא פעם עולה לשיח. באופן טבעי, עם השנים טיפולי נוירופידבק הפך לאפשרות מצוינת עבור מי שמחפשים שיטת טיפול אפקטיבית לא תרופתית, המסייעת בהפחתת התסמינים של הפרעת קשב וריכוז לאורך זמן, שיטה שאינה מלווה בתופעות לוואי, אינה פולשנית, המוכחת מדעית ומחקרית, ובעלת יתרונות רבים.

שיטת נוירופידבק – מה זה אומר?

אז לפני הכל – מה זה בעצם נוירופידבק? מדובר בשיטת טיפול מוכחת מחקרית אשר מבוססת על אימון מוחי. במסגרת הטיפולים, המטופל מתאמן במטרה ללמוד לשלוט בגלי המוח שלו, על מנת להגביר פעילות מוחית רצויה ולצמצם פעילות מוחית שאינה רצויה – ועל ידי כך להתגבר על התסמינים אשר מקשים על תפקודו ופוגעים באיכות חייו. אופי הטיפול עצמו אינו פולשני, ילדים אף מוצאים אותו חוויתי, היבט שמסייע בהפחתת רתיעה והתנגדויות אפשריות לטיפול וברתימת המטופלים לתהליך.

הטיפול מתבצע לאורך סדרת מפגשים בהתאמה לסוג הקושי שבמוקד הטיפול ובמצבו האינדיווידואלי של כל מטופל. לכל מטופל נבנית תוכנית טיפול אישית לאחר ביצוע בדיקה מקיפה של הפעילות המוחית אשר מתבצעת בתחילת הטיפול. חשוב לציין שבמקרים רבים הטיפול בשיטת נוירופידבק מתבצע כטיפול משלים – כלומר, במקביל לפסיכותרפיה, לטיפול תרופתי או לשניהם – במטרה להיטיב עם המטופל ולהגיע לתוצאות הרצויות.

הפרעות קשב וריכוז טיפול אלטרנטיבי

מהי הפרעת קשב וריכוז?

הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה נוירו-התפתחותית אשר מתפתחת במהלך חמש שנות החיים הראשונות ויכולה ללוות את המתמודדים עמה לאורך כל החיים. אבחון של הפרעת קשב מתבצע באמצעות תהליך יסודי שעורכים פסיכיאטרים, נוירולוגים או פסיכולוגים וכאמור, ההתמודדות עמה היא מנת חלקם של פלח ניכר מהאוכלוסייה.

להפרעת קשב עשויים להיות מגוון תסמינים. תסמין מרכזי הוא כמובן קושי להתרכז בפעילות לאורך זמן, בדגש על תהליכים אשר מצריכים עיבוד מידע משמעותי (להבדיל מתהליכי חשיבה אוטומטיים) ולפיכך – רמה גבוהה יותר של קשב. מאפיין משמעותי נוסף הוא פיזור דעת, כלומר מוסחות ובלבול אשר מובילים למקרים של שכחה, קשיים בארגון ועוד. הפרעת קשב וריכוז עשויה להתאפיין גם בתשומת לב ירודה לפרטים, ולעומת זאת – באפשרות להגיע למצב של מיקוד יתר בפעילות מסוימת שרמת העניין בה גבוהה, מצב אשר עלול להוביל לקושי לחדול ממנה. גם תנודתיות היא מאפיין בולט של הפרעת קשב וריכוז אשר מוביל לחוסר עקביות. כך למשל, ייתכן כי אדם שמתמודד עם הפרעת קשב יצליח לבצע פעילות מסוימת ברמה גבוהה בזמן נתון, אולם בזמן אחר – רמת התפקוד שלו תהיה שונה לחלוטין.

למה חשוב לטפל בילדים עם הפרעת קשב?

התסמינים של הפרעת קשב וריכוז יכולים להשפיע על כל תחומי החיים. בקרב ילדים, פעמים רבות נוכל לזהות פגיעה בתחום הלימודי – כזו שאין לה כל קשר לרמת האינטליגנציה, הכישרון או היכולת של הילד; קשיים בתחום החברתי וביחסים עם ילדים אחרים; קשיים בהתנהלות בבית ועוד. לכל אלה עלולה להיות השפעה ניכרת גם על הביטחון העצמי של הילדים ועל תחושת המסוגלות שלהם – השלכות שיכולות לתת את אותותיהן גם שנים קדימה – לכן לטיפול בהפרעת קשב וריכוז ובתסמינים שלה יש חשיבות רבה.

הפרעת קשב וריכוז טיפול אלטרנטיבי – האם נוירופידבק באמת עובד?

מחקרים רבים עוסקים בקשר שבין טיפול נוירופידבק לשיפור התסמינים של הפרעת קשב וריכוז בקרב ילדים. מחקר משנת 2006 מצא כי הטיפול תרם לשיפור משמעותי ויציב שנשמר לאורך זמן לא רק בתסמינים הקשורים להתנהגות ולקשב אלא גם ברמת ה-IQ של הילדים הנבדקים. מחקר נוסף מ-2009 העלה כי לשיטה זו יעילות קלינית, וכי הטיפול באמצעותה אפקטיבי אף יותר מטיפול המבוסס על אימוני קשב ממוחשבים. במחקר עדכני יותר אשר פורסם ב-2014 עלה גם כן כי הטיפול הצליח להוביל לשיפור ניכר בתסמינים של ADHD לאורך זמן.


הפרעות קשב וריכוז טיפול אלטרנטיבי

למה דווקא נוירופידבק?

כאמור, לרבים יש קושי עם שיטות הטיפול הנפוצות בהפרעת קשב או רצון לבדוק שיטות נוספות שעשויות לסייע לילד ולהקל עליו, לכן כשמדברים על הפרעות קשב וריכוז טיפול אלטרנטיבי הוא בעל חשיבות רבה. לשיטה מספר יתרונות בולטים:

  • שיטה שיעילותה הוכחה במחקרים רבים
  • היעדרן של תופעות לוואי
  • שיטת טיפול לא פולשנית – מדובר בהיבט חשוב במיוחד, בעיקר כאשר מטפלים בילדים אשר עלולים להביע רתיעה מהטיפול והתנגדות עד כדי חוסר שיתוף פעולה
  • טיפול קצר ששומר על תוצאותיו לאורך זמן, גם שנים לאחר הטיפול, עניין חשוב מאוד, שמעיד על כך שאין תלות בטיפול זה, די באימונים על פני תקופה קצרה כדי לשפר את המצב.
  • שיטת טיפול שלא עושה שימוש בתרופות.

logo בניית אתרים