ספק של משרד הבטחון מס' 0011027986

ספק של משרד הבטחון מס' 0011027986

לקראת החגים – איך מתמודדים עם מצוקה נפשית?

אנו נמצאים בחודש חגי תשרי. ראש השנה, יום הכיפורים וחג סוכות, הפרוסים על פני כמעט חודש שלם. החגים מזמנים זמן משפחתי בכל בית. כל אחד מאיתנו מצפה לחוש את הרגשת המשפחתיות, האחווה, הביחד, אבל לפעמים התמודדות של אחד מבני המשפחה עם מצוקה נפשית מעיבה על השמחה וההנאה.

יש לכך הסבר. החגים משנים את סדר היום ומוציאים משגרה, דבר זה עלול לגרום למשבר ויציאה מאיזון בקרב אנשים מתמודדי נפש.

לדברי ד"ר נתנאל (Ph.D)  מנהלת 'אלפא בריין סנטר', בני המשפחה יכולים לעזור.

לגלות סבלנות וגמישות כלפי המתמודד בנוגע ללוח הזמנים, השתתפות בארוחות חג, והקלה בדרישות.

לקראת החג להימנע מלייצר לחץ סביב ניקיונות וקניות כדי למנוע עומס וקושי. לייצר זמן עם פעילויות מהנות.

ולמתמודדים בעצמם,

היא ממליצה לא להתמודד לבד, לשתף בהרגשות ובתחושות, איש מקצוע, בני משפחה, במה שגורם לחץ, לתכנן מראש מה יעשו בחג, כולל ימי חול המועד, מה שמסייע בהרגשה של שליטה במצב.

לפנות לעזרה מקצועית 

מתמודדי נפש לא תמיד מקבלים את המענה המתאים והנכון להם.

לא פעם, הם נמצאים בטיפול שאינו יעיל ואפקטיבי. חשוב להיות מודעים לאפשרויות הטיפול המתקדמות הקיימות היום, ולכך שניתן לשפר את המצב בהתמודדות עם חרדה, טראומה, דיכאון, OCD  - הפרעה טורדנית כפייתית וגם סכיזופרניה, ולשפר את איכות החיים.

ב'אלפא בריין סנטר' מידי שנה בתקופה זו מזהים עליה בפניות לקבלת עזרה.

"הבדידות מתגברת, ישנה ירידה במוטיבציה, שינויים במצב הרוח, הסתגרות, קשיים בשינה, עצבנות, לחץ וסטרס.

המענה שאנו נותנים לכך הוא על ידי שילוב של טיפול נוירופידבק קצר מועד שמטפל בשורש הבעיה, וכן טיפול  CBT  טיפול התנהגותי קוגניטיבי.

נוירופידבק בדרך שבה אנו מטפלים זהו טיפול מוכח הנפוץ במרכזים לבריאות הנפש ומרכזים רפואיים בכל העולם. הטיפול יעיל ב-87% אצל מתמודדי נפש."

לא צריך ולא כדאי לחכות ל'אחרי החגים', כאשר המצוקה הנפשית מתגברת, יש מענה זמין וניתן כבר להתחיל לטפל.

החג יכול להיראות אחרת 

"אחרי חג הפסח האחרון הגיע אלינו לטיפול אבא למשפחה שהתמודד עם דיכאון מורכב, התחושות היו קשות מאוד, גם שלו, שהיה מודע להיעדרות שלו משולחן החג, לכך שקם באמצע ופרש לחדר, כיון שלא היה מסוגל לנהל את השולחן, וגם של המשפחה, אבא נמצא, אבל לא נמצא... , הוא התחיל טיפול שהסתיים לא מזמן בהצלחה רבה, והשאיר לנו מכתב בסיום שבו כתב "בזכותכם לילדים שלי בחגים יהיה אבא"...

לכל אחד ההתמודדות והקשיים שלו, המטרות והיעדים שלו לשנה הקרובה, כולם רוצים ויכולים להשתפר. אחת רוצה להיות אמא סבלנית, להתגבר על החרדות, לנטרל את הכפייתיות, ואחד רוצה להשתחרר מהטראומה ולצאת מהדיכאון. לכל אחד ניתן לסייע. 

גם כאשר מדובר במצב נפשי מורכב ללא מוטיבציה לפנות לטיפול, בשביל זה יש בני המשפחה שיכולים לעודד, ולסייע, ולהוביל לטיפול מקצועי. 

כיצד נוירופידבק מסייע בהתמודדות נפשית?

נוירופידבק זהו טיפול מתקדם של אימון מוחי, שמטפל בהפרעות המוגדרות כהפרעות מוחיות, הקשורות לאי סדירות בפעילות המוחית כמו: חרדה, דיכאון, הפרעה טורדנית כפייתית - OCD, סכיזופרניה ועוד.

טיפול נוירופידבק מצליח לשנות את איכות החיים של הסובלים מהפרעות אילו בצורה משמעותית, באופן שטיפולים אחרים לא מצליחים. הטיפול אינו מחליף טיפול תרופתי, אך לא פעם הוא אפקטיבי יותר ויתרונותיו רבים: הוא אינו תרופתי, ללא תופעות לוואי או כאב, הטיפול קצר מועד, תוצאות הטיפול נשמרות לאורך זמן, הטיפול חוויתי ומהנה, ובעיקר – משיג תוצאות שאי אפשר להתווכח איתן. זה לא סוד שגם הרפואה הקונבנציונלית ממליצה עליו ומכירה ביעילות שלו. 

הוכחות מחקריות ומדעיות

נוירופידבק הוא טיפול המבוסס על מחקרים שנערכו על פני שנים והתפרסמו בכתבי עת רפואיים בכל העולם.

המחקרים נערכו באופן ספציפי על מטופלים עם הפרעות שונות כמו שניתן לראות כאן במחקרים שנעשו על  טיפול נוירופידבק בחרדות, מחקרים שנעשו על טיפול נוירופידבק בהפרעה טורדנית כפייתית - OCD וכן הלאה. 


איך זה עובד?

בכל רגע נתון מתרחשת באזורים השונים במוחנו פעילות חשמלית המתבטאת בהופעת גלי מח שונים, פעילות חשמלית תקינה מעידה על תפקוד מוחי תקין, וחריגות בפעילות החשמלית עשויות להיות סיבה להפרעות השונות ולקשיים בתפקוד האדם. 

כאן נכנס לתמונה המרכז המתקדם בארץ לשיפור תפקודי המוח "אלפא בריין סנטר", עם טיפולי נוירופידבק מתקדמים, בשיטיה ייחודית, שמאמנים את המוח לשפר את התפקוד שלו. 

תהליך האימון המוחי דומה ללימוד רכיבה על אופניים, כשהמוח לומד לשלוט במיומנות הזו הוא אינו שוכח אותה. תוצאותיו של האימון המוחי נשמרות לאורך זמן ואינן מאבדות מהאפקטיביות שלהן גם זמן רב לאחר סיום הטיפול.

טיפול נוירופידבק באלפא בריין סנטר

ייעוץ, בחינת התאמה לטיפול – לפני התחלת טיפול חשוב להתייעץ לגבי מידת ההתאמה של כל מטופל לטיפול, ייעוץ זה לוקח בחשבון את האבחון הרפואי שניתן.

בדיקת QEEG  – בדיקה זו ממפה את הפעילות המוחית, משווה אותה לפעילות תקינה ומאתרת אי סדירות. נרצה לאמן דווקא אזורים ספציפיים במוח, אילו שבהם יש חריגות בפעילות החשמלית. חשוב מאוד לפני התחלת הטיפול לבצע את הבדיקה, לפי בדיקה זו ניתן לקבוע את פרוטוקול הטיפול ולהתאים אותו באופן אינדיבידואלי לכל מטופל. 

תכנית טיפולים – טיפולי נוירופידבק ניתנים כתכנית טיפולים רצופה, עצירה ובחינת מידת השיפור, והמשך טיפולים משמרים במידת הצורך. לכל מטופל תכנית טיפולים אישית.

חשוב לציין שבאלפא בריין סנטר ניתנים גם טיפולי ביופידבק ו  CBT – טיפול התנהגותי קוגניטיבי. 

חיזרו אלי, אני רוצה לשמוע עוד 

logo בניית אתרים